POLSKA I ŚWIAT:

Październik miesiącem badań

Statusy „Lubię to na …” są w rzeczywistości opisem miejsca, gdzie kobieta lubi czytać, bądź zostawiać swoją torebkę. Wersji jest kilka. Niewątpliwie jednak dają do myślenia i prowokują do znalezienia odpowiedzi.

Jaki jest cel akcji?

Inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi na problem badań profilaktycznych piersi. Miesiąc akcji społecznościowej nie jest przypadkowy – październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Rak piersi wcześnie wykryty ratuje życie – mówi Anna Czyż wolontariuszka ze stowarzyszenia Amazonek w Zielonej Górze.

Czy tylko kobiety mogą nauczyć się badać piersi?

„Bardzo często to mężczyźni wykrywają zmiany u kobiet”- podkreśla  Anna Czyż. Podczas spotkań organizowanych cyklicznie przez stowarzyszenie Amazonek, zarówno mężczyźni i kobiety mogą nauczyć się badać piersi. Ćwiczenia odbywają się na specjalnie do tego przygotowanym fantomie.

Brak czasu i co teraz?

„Kobiety bardzo dużo czasu poświęcają sobie, chodzą do fryzjera co miesiąc regularnie, robią paznokcie bardzo regularnie, a na badania raz na rok brakuje im czasu” – opowiada Anna Czyż wolontariuszka. Amazonka radzi by wyznaczyć sobie dzień badania i traktować go prawie jak święto. Z pomocą przychodzą również aplikacje na smartfona przypominające o badaniu np. Check Me (Intelligent App).  Wykrycie nowotworu w odpowienim czasie ratuje życie Anna Czyż opowiada, że być może dzięki wczesnemu wykryciu raka piersi zawdzięcza to, że może dalej śmiać się ,działać i korzystać z życia i pomagać innym.

Co zwiększa ryzyko raka piersi?

Okazuje się, że ryzyko raka piersi może zwiększać mutacja genu BRCA1. Gen ten może występować nawet jak kobiety w rodzinie nie miały raka, gdyż nosicielami tego genu mogą być również mężczyźni. Nosicielką tego genu była między innymi Angelina Jolie. Jednak nawet w przypadku występowania tego genu działania jakie podjęła Angelina mogą nie być konieczne.

Co gdy zostaną wykryte zmiany?

W przypadku zmian nowotworowych w Zielonej Górze kobietą pomagają wolontariuszki ze stowarzyszenia Amazonek. Są z osobą dotkniętą chorobą od początku, wspierają, dodają otuchy, są z nią od razu po zabiegu. „Dajemy przykład, że po chorobie nowotworowej żyje się normalnie, że się człowiek uśmiecha i jest szczęśliwy, że żyje.. po chorobie nowotworowej człowiek inaczej patrzy na świat i ten świat wydaje się o wiele piękniejszy niż przed chorobą”  – zaznacza wolontariuszka.

W sobotę  w teatrze od godziny 13.00 odbędzie się konferencja z okazji jubileuszu 20-lecia stowarzyszenia zielonogórskiego stowarzyszenia Amazonek. Podczas wydarzenia odbędzie się prezentacja doktor Róży Poźniak-Balickiej na temat profilaktyki raka piersi, następnie odbędą się prezentacje na temat metod leczenia, a także powodach braku regularnych badań profilaktycznych z punktu widzenia psycholog Tatiany Sawickiej.

Zapis rozmowy z Anną Czyż znajdziesz poniżej:

Autor: Anita Zapolska

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00