“Jeśli chodzi o prace naukowe, w Polsce opublikowano ich w ubiegłym roku prawie 30 tysięcy” – podaje “Nature”, cytując bazę danych Scopus. To ponad dwa razy więcej niż w Czechach i trzy razy więcej niż w Rumunii.
“Polska, która odnotowała niedawno szybki rozwój gospodarczy i dynamicznie rozwija się naukowo, przoduje w Europie Środkowej” – podkreśla “Nature”.
Autorzy artykułu dodają, że wrocławskie centrum badawcze EIT+ jest wyraźnym przykładem tej transformacji. Szef ośrodka, profesor Jerzy Langer podkreślał w rozmowie z IAR, że EIT+ ma łączyć naukę i technologie z biznesem. Jego zdaniem, W Polsce naprawdę dokonuje się przewartościowanie tego, czym jest praca intelektualna w nauce w obszarach technologicznych.
Tygodnik “Nature” zwraca jednocześnie uwagę, że i Polsce i innym krajom Europy Środkowej daleko jeszcze do naukowych standardów europejskich liderów. Liczba publikowanych prac jest w naszym kraju pięć razy mniejsza niż w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Jeśli chodzi o pieniądze, Polska przeznacza na badania i rozwój mniej niż jeden procent PKB. Wielka Brytania, Czechy i Estonia – około dwóch procent, Słowenia i Niemcy – prawie trzy.
Autor: Paweł Hekman / IAR