Nagrody ProJuvenes to inicjatywa organizowana od 2013 roku przez Parlament Studentów RP. Nagrody wręczono w siedmiu kategoriach, a w sześciu z nich zwycięzców wybrali studenci w internetowym głosowaniu, spośród zgłoszonych wcześniej projektów i inicjatyw. Jedną nagrodę – w kategorii Dziennikarz – przyznała Kapituła ProJuvenes.
"To bardzo ważne, żeby nagradzać najważniejsze inicjatywy studenckie i w ten sposób prowadzić do zbliżenia całego środowiska. Taka jest właśnie misja ProJuvenes" – mówił przewodniczący Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Piotr Müller podczas gali rozdania nagród.
W kategorii NGO, czyli organizacji pozarządowych, nagrodę otrzymała Fundacja Rozwoju Wolontariatu, która pokonała Polską Akcję Humanitarną i Forum Młodych Dyplomatów.
Zwycięzcą w kategorii Media Studenckie okazał się Niezależny Miesięcznik Studentów – MAGIEL, który otrzymał więcej głosów niż: Uniwerek.tv, Akademickie Radio Luz, Gazeta Studencka UZetka, Telewizja SETA i TV@UZ.
Nagrodę w kategorii Kultura Studencka otrzymał Kabaret Straszaki działający w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Nominowani byli także: Kulturalia, Mistrzostwa Polski Smoczych Łodzi i Stage4You na UW.
Wielkimi brawami nagrodzono zwycięzcę w kategorii Naukowy Projekt Roku, którym okazali się konstruktorzy Łazika Badawczego SCORPIO. Pokonali oni w głosowaniu projekty: IRON WARRIORS oraz Inspiration Mars Student Design.
Program profilaktyczny „Dotknij Piersi” okazał się z kolei bezkonkurencyjny wśród nominowanych w kategorii Studencki Projekt Roku. Program stworzyli studenci Studenckiego Koła Naukowego działającego przy Katedrze i Klinice Chirurgii Onkologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Wśród innych nominowanych w tej kategorii znalazły się też: Bolid wyścigowy, Coolturalny Student UZ, Festiwal BOSS, Humaniści Kontratakują oraz Wystawa Dzieło Przypadku.
Największe emocje towarzyszyły głosowaniu w kategorii Juwenalia, w której zwyciężyły dwie imprezy: Kortowiada oraz Juwenalia Rzeszowskie. Nominowani w tej kategorii byli także: Juwenlia UW, Juwenalia Politechniki Warszawskiej, Kozienalia oraz Juwenalia w Szczecinie.
Urszula Mirowska-Łoskot z Dziennika Gazety Prawnej zwyciężyła w kategorii Dziennikarz, w której laureata wybrała kapituła ProJuvenes. Jak stwierdził wręczający nagrodę przewodniczący PSRP, jest to efekt bardzo dobrej pracy redaktor dla środowiska akademickiego, w tym dla studentów i samorządów studenckich w Polsce.
PAP – Nauka w Polsce
Autor: Paweł Hekman / Źródło: PAP – Nauka w Polsce