– Naszą kandydatką na marszałka województwa jest dotychczasowa marszałek Elżbieta Polak, a do zarządu zaproponujemy dotychczasowego wicemarszałka Bogdana Nowaka, który zdał egzamin na piątkę oraz panią Alicję Makarską pełniącą funkcję prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – poinformowała poseł Bożenna Bukiewicz na konferencji prasowej, przy okazji podpisania umowy koalicyjnej.
Prezes Jolanta Fedak przedstawiła z kolei kandydatów PSL na wicemarszałków: Stanisława Tomczyszyna, który pełnił dotąd funkcję członka Zarządu Województwa oraz Romualda Gawlika dyrektora Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Gorzowie Wlkp. – Naszym kandydatem na przewodniczącego Sejmiku będzie Czesław Fiedorowicz, radny województwa z ramienia PSL – dodała J. Fedak.
Umowa koalicyjna przewiduje, że osoby wskazane przez PO przejmą odpowiedzialność za następujące obszary:
- Regionalny Program Operacyjny
- Współpraca międzynarodowa i Europejska Współpraca Terytorialna
- Polityka Regionalna i Kontrakt Terytorialny
- Infrastruktura transportowa i gospodarka
- Geodezja i gospodarka nieruchomościami
- Organizacja i obsługa Urzędu
- Finanse
Osoby wskazane przez PSL przejmą odpowiedzialność za następujące obszary:
- Program Rozwoju Obszarów Wiejskich
- Program Ryby
- Program Europejskiego Funduszu Społecznego
- Rolnictwo, Środowisko i Rozwój Wsi
- Infrastruktura społeczna
Umowa przewiduje też, że nowo powołany Zarząd Województwa w terminie jednego miesiąca od powołania, przedstawi do akceptacji Sejmikowi program działań do końca V kadencji. W programie tym ma się znaleźć propozycja najpilniejszych działań wynikających z wojewódzkich programów strategicznych i operacyjnych.
Podczas konferencji prasowej poseł PO Waldemar Sługocki przedstawił cele współpracy koalicyjnej na rzecz woj. lubuskiego. Są to m.in. poprawa stanu technicznego infrastruktury transportowej, zwiększenie poziomu zatrudnienia w województwie, wzmocnienie współpracy sektora nauki i gospodarki, budowa i modernizacja systemów dystrybucyjnych i przesyłowych energii elektrycznej, zapobieganie negatywnym skutkom powodzi, lepsze wykorzystanie potencjału przyrodniczego i kulturowego województwa, redukcja poziomu wykluczenia społecznego, podniesienie poziomu wykształcenia i kompetencji w województwie, zwiększenie dostępu do usług medycznych, rozwój miast wojewódzkich i obszarów powiązanych z nimi funkcjonalnie, kompleksowa rewitalizacja obszarów o wysokim nasileniu niekorzystnych zjawisk społecznych i gospodarczych, a także skuteczne i optymalne wykorzystanie środków unijnych.
Poseł Bożenna Bukiewicz podziękowała przewodniczącemu zielonogórskiej Rady Miasta i radcy prawnemu Adamowi Urbaniakowi za dopracowanie zapisów umowy koalicyjnej. W podpisaniu umowy uczestniczyli, oprócz kandydatów do nowego Zarządu Województwa i na przewodniczącego Sejmiku, także poseł PSL Józef Zych i poseł PO Waldemar Sługocki.
Autor: lubuskie.pl