ZIELONA GÓRA:

Mamy nowego marszałka. Została nim Elżbieta Polak

Marszałka Województwa Lubuskiego radni wybrali w tajnym głosowaniu. Wyniki głosowania:

Liczba radnych obecnych na sesji: 27.

Za: 21.

Przeciw: 6.

Wstrzymało się: 0.

Elżbieta Polak

W wolnej Polsce tworzyła samorząd terytorialny, była radną gminy, powiatu i od 2007 r. województwa lubuskiego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Za odważne i konsekwentne wdrażanie idei cyfryzacji otrzymała Złotą Antenę i tytuł Człowieka Roku 2013, a w 2014 r.  odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju demokracji w Polsce i na świecie. Pod jej nadzorem region lubuski zdobył II miejsce w Polsce za dobre wdrażanie funduszy unijnych i 55 mln. nagrody. Doprowadziła do oddłużenia najbardziej zadłużonego szpitala w Polsce, w Gorzowie Wlkp. oraz realizacji  pierwszego w Polsce regionalnego projektu budowy światłowodów- szerokopasmowe lubuskie, którego celem jest likwidacja wykluczenia cyfrowego.

Stanisław Tomczyszyn – wicemarszałek

Ukończył studia wyższe na Wydziale Humanistycznym o kierunku historia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze. Jest również absolwentem studiów podyplomowych: na Wydziale Finansów i Bankowości Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Pracował m.in. w Zarządzie Wojewódzkim Związku Młodzieży Wiejskiej w Zielonej Górze, był dyrektorem Szkoły Podstawowej w Jabłonowie.  Od 1994 do 1998 roku radny Gminy Brzeźnica oraz Wiceprzewodniczący II Kadencji Sejmiku Samorządowego Województwa Zielonogórskiego. Od grudnia 2007 roku Członek Zarządu Województwa Lubuskiego. Nadzoruje prace Departamentu Rolnictwa, Środowiska i Rozwoju Wsi oraz Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Romuald Gawlik – wicemarszałek

Ukończył Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Szczecińskim, specjalność Administracja Samorządowa; z administracją publiczną jest  związany od czterdziestu lat. Przez 20 lat zajmował się weterynarią; w latach 1994-2006 przez trzy kadencje pełnił funkcję Burmistrza Strzelec Krajeńskich. Przez cztery lata był Naczelnikiem Wydziału Rozwoju i Spraw Społecznych w Starostwie Gorzowskim, a przez 4 lata pełnił funkcję Dyrektora Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Gorzowie Wlkp.

Bogdan Nowak – członek zarządu

Absolwent Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, Akademii Obrony Narodowej, Wydział Lotnictwa i Obrony Powietrznej oraz studiów podyplomowych na Uniwersytecie Zielonogórskim. Pracował m.in. w firmie LFC Sp. z o.o. jako dyrektor ds. marketingu i współpracy zagranicznej oraz służył w Siłach Powietrznych. Wcześniej zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury i Komunikacji, a od 2013 roku Wicemarszałek Województwa Lubuskiego, odpowiadający za infrastrukturę transportową i komunikację, oraz geodezję, gospodarkę nieruchomościami i planowanie przestrzenne a także ochronę informacji i bezpieczeństwo. W ramach nadzoru nad projektem „Szerokopasmowe lubuskie” został powołany na członka Zespołu zadaniowego ds. sieci szerokopasmowych finansowanych ze środków UE w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji oraz członka Rady Eksperckiej Konferencji Sieci Szerokopasmowe.

Alicja Makarska – członek zarządu

Absolwentka Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska kierunek Inżynieria Środowiska Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Zielonej Górze oraz studiów podyplomowych na Uniwersytecie Zielonogórskim, Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska.  Ma na swoim koncie liczne kursy i szkolenia w zakresie m.in. nadzoru właścicielskiego spółek z udziałem skarbu państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego,  odnawialnych  źródeł energii oraz efektywności energetycznej. Pracowała m.in. w Urzędzie Miasta Zielona Góra jako naczelnik Wydziału Infrastruktury Technicznej i Ochrony Środowiska/ Wydziału Inwestycji Miejskich. Od 2008 r  Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.  Członek Rady ds. rozwoju województwa lubuskiego,  Lubuskiej Rady Zdrowia, Komitetu Monitorującego LRPO; Członek Zarządu Lubuskiego Forum Gospodarki Nieruchomościami.

Autor: Paweł Hekman

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00