Na poniedziałkowym spotkaniu (trzecim z serii), rektor UZ prof. Tadeusz Kuczyński przedstawił ofertę Parku Naukowo-Technologicznego w Nowym Kisielinie, otwartego niedawno przez premier Ewę Kopacz. Ten kompleks naukowo-badawczy powstał dzięki 70 mln zł dofinansowania z LRPO. To tam będzie się odbywać tzw. komercjalizacja wiedzy, czyli transfer wyników badań do praktyki przemysłowej.
Z kolei przedstawiciele KGHM przedstawili możliwości współpracy z ośrodkami akademickimi woj. lubuskiego. – Chodzi zwłaszcza o staże i praktyki dla studentów Uniwersytetu Zielonogóskiego m.in. w Kandzie oraz w Chile, w otwartej niedawno kopalni KGHM Sierra Gorda – mówi marszałek Polak. – W zakresie energetyki też istnieją możliwości współpracy, szczególnie w dziedzinie fotowoltaiki i innych badań.
Zespoły robocze ze strony KGHM i UZ mają się spotkać w tej sprawie 12 stycznia. Kolejnym etapem współpracy ma być Dzień KGHM na Uniwersytecie Zielonogórskim zaplanowany między 19 a 23 stycznia. Podczas tej imprezy zaprezentowane zostaną pola współdziałania o charakterze naukowo-badawczym, na rzecz komercjalizacji wiedzy.
– Radni województwa lubuskiego będą mogli zapoznać się z planami rozwojowymi KGHM podczas sesji sejmiku 26 styczniu, którą chcemy poświęcić m.in. tematowi eksploatacji złóż miedzi w woj. lubuskim – dodaje marszałek Elżbieta Polak.
Autor: Paweł Hekman / źródło: lubuskie.pl