Ofiarami hejtów, czyli atakujących komentarzy stają się i młodzi i starsi internauci. Maciej Kępka z Fundacji Dzieci Niczyje podkreśla, że w przypadku dzieci może być to szczególnie przykre, bo często łączy sie ze złymi relacjami także w szkole, które przenoszą się na fora i portale społecznościowe
10-letni Kacper często komunikuje się z kolegami z klasy przez internet, ale podkreśla, że odbywa sie to bez obrażania i nienawiści. Jak mówi – nie zdarzyło mu się być obiektem ataków, bo kontaktuje się głównie z kolegami z klasy, z którymi jest w dobrych relacjach. “Nie wyzywam kolegów i nie obgaduję ich , więc nie mam wrogów. Po szkole często włączam komputer i wchodzę na Skype. Nawet jak któryś wyjedzie to rozmawiamy tak, że się widzimy tak jak na żywo, więc jest dobrze ” powiedział Kacper.
10 letni Jaś z III klasy powiedział, że kiedy spotkał się z przykrymi komentarzami w internecie – zwrócił się o pomoc do mamy i nadal tak robi w trudnych sytuacjach. Powiedział, że informuje mamę o wszelkich incydentach, i zwykle korzysta z internetu pod opieką kogoś dorosłego.
W kampania społeczna “Dodaj znajomego – nie hejtuj” jest skierowana do internautów w różnym wieku. Organizatorzy przygotowali 10 zasad przeciw szerzeniu nienawiści w Internecie. Pierwsza z nich – na hejterski komentarz nie odpowiadaj po wpływem chwili. Złośliwe komentarze i mowę nienawiści można też zgłaszać administratorom stron czy portali, którzy takie komentarze mogą zablokować. Przed wszystkim jednak warto wyrażać swoje opinie i poglądy w kulturalny sposób. Kiedy trudno sobie z hejterskimi atakami poradzić – można zwrócić się o pomoc do telefonu zaufania Fundacji Dzieci Niczyje 116 111.
Autor: Paweł Hekman / IAR