MUZYKA:

[Kulturalne Przebudzenie] Weimar – nowe otwarcie

Gdy w 2005 roku, w Krakowie, powstał zespół Śmiałek, chyba żaden z odbiorców ich koncertów nie miał wątpliwości, że sytuacja industrialnego rocka może się całkowicie zmienić. Zwłaszcza, że skład poszedł jeszcze dalej, podporządkowując swoje występy konwencji międzywojennego, niejednoznacznego i często obscenicznego kabaretu niemieckiego. Na scenie, oprócz świetnie brzmiących muzyków i elektryzującego wokalisty, Karola Śmiałka, zaczęli się pojawiać performerzy (między innymi Śpiewak Grotesque, fantastyczne tancerki burleski i wielu wielu innych). Pomimo fantastycznej muzyki, ciekawej oprawy oraz wspólnego tworzenia i wielu koncertów, ich współpraca się wypaliła:

Paweł Szarek

Jednak nowy rok przyniósł przełom: Paweł Szarek, Karol Śmiałek, Łukasz Marek i Tarek Tafesh postanowili powrócić do projektu pod szyldem WEIMAR. Tym razem przedsiemwzięciem tym w całości kieruje Paweł (Śmiałek był tworem kolektywnym), który odpowiada za kształ zespołu, oraz muzykę i teksty.

Dużo zmian szykuje się zarówno w warstwie muzycznej (artysta postawił przede wszystkim na elektronikę i znaczne ograniczenie instrumentarium), jak i w – do tej pory rozwiniętej – warstwie wizualnej. W rozmowie telefonicznej Paweł przyznał, że karnawał Śmiałka, który porównać można było do scenicznych wariactw Rammstein, zastąpi teraz chłodny, niemalże ascetyczny klimat. Wszystko po to, by przemówić mogła muzyka, niezagłuszana zbędnymi ozdobnikami.

Jednak zanim nastąpi nowe otwarcie i WEIMAR (już na przełomie lutego i marca powinny pojawić się nowe aranżacje, o czym na pewno będę informowała w Kulturalnym Przebudzeniu), warto wspomnieć o Melancolii – projekcie Pawła Szarka i Karola Śmiałka, poświęconemu wybitnemu polskiemu poecie, Tadeuszowi Micińskiemu:

Paweł Szarek

Więcej na temat WEIMAR:

https://www.facebook.com/pages/Weimar-Official/344830155709757

UWAGA!

KULTURALNE PRZEBUDZENIE to nie tylko kultura od kuchni i informacje o najciekawszych wydarzeniach artystycznych. Założyłyśmy, że ma to być również przestrzeń dla początkujących muzyków i wszelkiej maści twórców. Jeżeli chcecie pokazać się szerokiej publiczności, piszcie na adres: kulturalneprzebudzenie@gmail.com i kontaktujcie się nami za pośrednictwem facebook'a:

www.facebook.com/kulturalneprzebudzenie

Autor: Izabela Rachwalik

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00