POKOT to organizowane przez Regionalne Centrum Animacji Kultury spotkanie amatorskich grup teatralnych z województwa Lubuskiego, które mogą zaprezentować swoją twórczość na deskach Teatru Lubuskiego – w tym roku po raz pierwszy przegląd odbył się na dużej scenie, ale o tym i o całym POKOCIE opowie Anna Zadłużna z Rcak'u.
Anna Zadłużna
Podczas tegorocznego POKOT-u na scenie wystąpiło wiele zielonogórskich grup działających pod skrzydłem takich instytucji, jak Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji w Zielonej Górze, Zielonogórski Ośrodek Kultury, Regionalne Centrum Animacji Kultury, czy Uniwersytet Zielonogórski. Do Zielonej Góry przyjechały również grupy z dalszych zakątków województwa, jak Maska, teatr działający w Miejskim Domu Kultury w Rzepinie.
Ale czym byłby Teatr bez widzów? Wprawdzie POKOT odbył się na początku tygodnia, a występy rozpoczynały się o godzinie 14 – poza ostatnim dniem, kiedy pierwsza grupa wystąpiła o 12 – to występujący aktorzy nie mogli narzekać na brak widowni, która uważnie oglądała każdy występ i chętnie wyrażała swoje zdanie wrzucając krótkie liściki do skrzynek z opiniami.
Opinie widzów
Poza uczestnikami POKOT-u widzowie mogli również obejrzeć dwa spektakle gościnne przygotowane przez Pracownie Teatru Tańca Marka Zadłużnego spektakl Shells (10 Marca, reżyseria Marek Zadłużny) i Uterus (11 Marca reżyseria Marek Zadłużny, asystent reżysera Radosław Bajon).
Paulina Niemiec
Podczas POKOT-u widzowie i uczestnicy mieli okazję obejrzeć wystawę „Się maluję” będąca prezentacją prac malarstwo, Instytutu Sztuk Wizualnych (Wydział Artystyczny Uniwersytetu Zielonogórskiego). Kuratorką wystawy była Magdalena Gryska.
Tegoroczne występy były oceniane przez radę artystyczną w składzie:
Agnieszka Moroz: krytyk teatralny i literacki, poetka. Od 2011 roku recenzuje spektakle dla „Dziennika Teatralnego”
Agnieszka Moroz
Agnieszka Moroz
dr Marek Zadłużny: – choreograf, pedagog, teoretyk tańca. Dyplomowany artysta tancerz. Prowadzi Pracownie Teatru Tańca w Zielonej Górze.
Marek Zadłużny
dr Marek Chojnacki: socjolog, reżyser, pracownik dydaktyczny w Instytucie Kulturoznawstwa UAM.
Wojciech Brawer: aktor w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze, nauczyciel akademicki na Wydziale Lalkarskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, filia we Wrocławiu.
Każdego dnia na podsumowanie dnia uczestnicy i rada artystyczna spotykała się w klubie OBIEKT podczas forum dyskusyjnego na którym omawiano wystawiane w danym dniu spektakle.
I chociaż POKOT nie ma charakteru konkursowego, a każda występująca grupa otrzymała upominki, to Rada Artystyczna przyznała tytuły laureatów i wyróżnienia.
Laureaci: Teatr Avis, Teatr Anigrono, Teatr Słowa, Kamila Winkler, Teatr Trach.
Wyróżnienia: Ponievash, Teatr Nova, Emancypantki, Jakub Borowski, Teatr Maska , Grupa Rewolucyjna, SzumSzelest, Aleksandra Maliszewska, Przyjaciele, Teatr zza Boru.
Autor: Sandra Stempniewska, Olicja Jasienicka