Pac-Man jest największym dziełem japońskiego programisty Tōru Iwatani. Gra została wydana w 1980 r. przez Namco. Z początku była dostępna wyłącznie na automatach. Jednak ogromna popularność Pac-Mana sprawiła, że tytuł do dnia dzisiejszego jest dostępny na prawie każdą platformę, od NES i Commodore 64, przez PC, aż po urządzenia mobilne.
Rozgrywka w teorii nie należy do skomplikowanych. Gracz steruje żółtą kulką pożerająca wszystkie pigułki rozmieszczone po labiryncie, a od czasu do czasu bonusy w postaci owoców. Największą przeszkodą są cztery duchy, które pozornie poruszają się w losowych kierunkach. Każde bliskie spotkanie ze zjawami kończy się dla bohatera utratą życia. Jest jednak sposób, żeby Pac-Man mógł się przed nimi obronić. Na każdym poziomie są umieszczone specjalne pigułki tymczasowo umożliwiające pożarcie duchów, które na krótki okres zostają wyłączone z gry. Po zjedzeniu wszystkich kulek, gracz przechodzi na kolejny level.
Po opisie gry można wnioskować, że jest to zręcznościówka, która nie wymaga większych umiejętności. Prawda jest nieco inna. Duchy tak naprawdę nie poruszają się losowo, każdy z nich ma zaprogramowaną inną taktykę. Blinky (czerwony) jest typem ścigającego, zawszę jest tuż za Pac-Manem. Pinky (różowy) jest przeciwieństwem tego pierwszego. Stara się być o krok przed graczem w taki sposób, aby móc go otoczyć razem z pozostałymi duchami. Inky (błękitny) jest najbardziej nieprzewidywalny z nich wszystkich. Czasami obiera taktykę czerwonej, a czasami różowej zjawy. Clyde (pomarańczowy) z kolei robi za zmyłkę. Może wydawać się, że porusza się tak jak Blinky, ale w rzeczywistości, gdy Pac-Man jest w pobliżu, ucieka w przeciwnym kierunku. Znając możliwości przeciwników, gracze muszą określić strategię, dzięki której przejdą do kolejnego poziomu.
Wbrew temu co sądzą niektórzy, gra posiada ograniczoną ilość leveli. Istnieje możliwość dotarcia do 256 poziomu, który w wyniku błędu jest w połowie nieczytelny. Pierwszy raz tego wyczynu dokonał Billy Mitchell w 1991 r. grając przez prawie 6 godzin. W ciągu całej rozgrywki udało mu się zdobyć 3 333 360 punktów, ustanawiając tym samym niemożliwy do pobicia rekord świata.
Pac-Man nadal odgrywa istotną rolę w kształtowaniu popkultury. Wielokrotnie postać pojawiła się, bądź wspominano o niej w różnych grach i filmach np. „Super Smash Bros”, „Ralph Demolka” czy w tegorocznej produkcji „Pixels”. Oprócz samego bohatera, ikoniczny jest również motyw przewodni wykorzystany m.in. w utworze Mope zespołu Bloodhound Gang.
W tym roku Pac-Man będzie obchodził swoje 35 urodziny. Jak na grę to bardzo dużo. Niemniej, przez te lata nauczył wielu graczy, nie tylko zręczności, czy strategicznego myślenia. Przede wszystkim uświadomiła im, że duchy wcale nie są takie straszne.
Autor: Maciej Skorżepo