Lantmannen Unibake – producent pieczywa świeżego i mrożonego (przeznaczonego do odpieku w sklepach), właściciel takich marek jak Schulstad, Skoga i Schulstad Bakery Solutions, zwiększa skalę inwestycji w Polsce. Spółka zbuduje na terenie Kostrzyńsko – Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – w Nowej Soli – nowoczesny zakład produkcyjny o powierzchni 29 tys. metrów kwadratowych. Będzie to już trzeci i jednocześnie największy zakład tej firmy w Polsce.
Wartość inwestycji to 75 mln EUR. Wydatki te obejmują wybudowanie hali produkcyjnej wraz z niezbędną infrastrukturą (m.in. chłodnie, pomieszczenia magazynowe, oczyszczalnia ścieków, budynki i pomieszczenia biurowe i techniczne), a także zakup i instalację maszyn i niezbędnych urządzeń. W nowym zakładzie powstaną 3 nowoczesne linie produkcyjne, które będą wytwarzać około 200 ton pieczywa dziennie. Będzie to przede wszystkim różnego typu pieczywo do odpieku w sklepach, jednak spółka nie wyklucza możliwości uzupełnienia oferty o produkty dodatkowe – takie jak chłodzone lub mrożone ciasto do wyrobów piekarniczych czy gotowe posiłki oparte na produktach piekarniczych (np. gotowe kanapki). Około 70 proc. produkcji trafi na eksport – na rynki krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a także do państw skandynawskich.
Dzięki inwestycji powstaną nowe miejsca pracy – w nowym zakładzie zatrudnienie znajdzie około 110 osób, co oznacza przeszło 25 proc. wzrost zatrudnienia spółki w Polsce (w tej chwili Lantmannen Unibake zatrudnia tu ponad 400 osób).
Budowa rozpocznie się w październiku 2015 r., zakończenie prac planowane jest na koniec roku 2018, przy czym spółka planuje stopniowe uruchamianie mocy produkcyjnych – pierwsza linia zacznie działać w I kwartale 2017 r., druga – w III kw. 2017 r., a trzecia – do końca 2018 r.
Powstanie nowego zakładu w Nowej Soli będzie miało pozytywny wpływ na gospodarkę w tym regionie i ewentualne powstanie nowych, pośrednich miejsc pracy. Wynika to z możliwego wzrostu zamówień Lantmannen Unibake u regionalnych dostawców usług, surowców i materiałów (np. surowce do produkcji, transport, ochrona, utrzymanie budynków, sprzątanie czy współpraca z firmami zajmującymi się zagospodarowaniem odpadów).
Istniejące w tej chwili zakłady Lantmannen Unibake w Poznaniu i Nieporęcie k. Warszawy będą pracować bez istotnych zmian, produkując dotychczasowy asortyment. Nowa inwestycja w Polsce nie spowoduje też zmian w dotychczasowej strukturze i produkcji zakładów Lantmannen Unibake w Europie.
Autor: Paweł Hekman