Rokrocznie słyszymy o tym, jak zima zaskakuje kierowców i drogowców. Dlatego już dziś warto pomyśleć o bezpieczeństwie swoim i innych użytkowników drogi. Pomimo braku śniegu i permanentnego mrozu drogi potrafią być zdradliwe. Samochód może stracić przyczepność nie tylko na śniegu czy lodzie. Mało kto zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie niosą ze sobą lokalne oszronienia czy zalegające liście.
Nadkomisarz Małgorzata Stanisławska rzecznik prasowy komendanta miejskiego policji w Zielonej Górze.
Za oknami coraz częściej można zobaczyć mgłę. Co za tym idzie kierowcy odruchowo włączają światła przeciwmgielne. Lecz nie zawsze jest to wskazane, a wręcz czasem nawet zabronione. Policja zachęca do przypominania sobie przepisów dotyczących używania świateł.
Nadkomisarz Małgorzata Stanisławska rzecznik prasowy komendanta miejskiego policji w Zielonej Górze.
Nie każdy kierowca musi posiadać wiedzę techniczną na temat każdego elementu pojazdu. Dlatego prezentujemy garść informacji na temat opon zimowych.
Opony zimowe wytwarzane są z innego rodzaju gumy niż opony letnie. Dzięki temu znacznie lepiej sprawdzą się w niskich temperaturach. Bieżnik ma inną charakterystykę, przez co opona inaczej zachowuje się w zimowych warunkach. Skracają również drogę hamowania na ośnieżonej drodze.
Argumentów przemawiających za zmianą opon jest wiele. Niestety część kierowców nadal nie jest świadomych zagrożenia, jakie stwarza na drodze jeżdżąc na letnich oponach.
Autor: Wojciech Serwa