ARTYKUŁ SPONSOROWANYPOLSKA I ŚWIAT:

Ubezpieczenie autocasco – prawdy i mity

Na temat polis autocasco krąży wiele legend i nieprawdziwych informacji, które są wciąż powielane i dalej modyfikowane. Niestety wielu z nas odbiera te opowieści jako pewnik. Postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości, wiążące się z tego rodzaju ubezpieczeniem.

Autocasco wszędzie takie samo

Mit! Ubezpieczenie autocasco jest produktem dobrowolnym, a nie obowiązkowym jak polisa OC. Oznacza to, że nie jest regulowane ustawowo, lecz osobno w każdym towarzystwie. Co za tym idzie, AC nie różni się tylko ceną, ale i zakresem.

Ubezpieczenie autocasco chroni przed każdym zdarzeniem

Prawda. Pełna polisa AC chroni przed praktycznie każdym zdarzeniem drogowym, a jedyne wyłączenia można znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) każdego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Autocasco jest bardzo drogie

Mit! Dobrej jakości autocasco można kupić za rozsądne pieniądze. Aby nie przepłacać, wystarczy poszukać polisy w Internecie. Na przykład – bardzo przejrzysty i intuicyjny jest kalkulator OC/AC w porównywarce najtaniejuagenta.pl, w którym możemy porównać oferty kilkunastu towarzystw, w zależności od wielu czynników – m.in. wieku, wielkości zniżek właściciela i wartości samochodu. Zatem – dobry zakres autocasco można pogodzić z rozsądną ceną.

AC z OC – taniej w pakiecie

Prawda. Zazwyczaj towarzystwa ubezpieczeniowe proponują zniżkę w przypadku wykupienia obu polis w komplecie. Jeżeli rozważamy zakup polisy autocasco, to najlepiej w pakiecie z obowiązkowym OC. Możemy wtedy zaoszczędzić nawet kilkanaście procent z wartości polisy! Tylko nie zapomnijmy sprawdzić warunków umowy pakietu OC plus AC, gdyż może się on bardzo różnić w poszczególnych towarzystwach (więcej na ten temat w artykule Czym się kierować kupując ubezpieczenie auta).

Ubezpieczenie przed utratą zniżek z AC

Mit! Mimo, że polisa przed utratą zniżek jest tak promowana (zarówno w przypadku autocasco, jak i OC) przez towarzystwa, to nie działa dokładnie tak, jak sobie wyobraża klient. W przypadku szkody kierowca faktycznie nie traci zniżek w kolejnym roku, ale pod warunkiem, że wykupi ponownie polisę w tym samym towarzystwie, o czym wcześniej ubezpieczyciel nie informuje. Co prawda taki zapis widnieje w OWU, lecz nie każdy dokładnie czyta warunki umowy. W rzeczywistości każda szkoda (z AC i OC) jest raportowana do UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) i ochrona zniżek obowiązuje tylko przy kontynuacji w tym samym towarzystwie.

Im droższy pojazd, tym droższa polisa

Prawda (choć nie do końca). Nie tylko wartość samochodu wpływa na cenę polisy, lecz także zniżki właściciela i inne zmienne. Droższe ubezpieczenie czeka również na właścicieli tych marek i modeli samochodów, które statystycznie częściej padają ofiarą złodziei.

Podsumowanie

Wiele z powyższych informacji może wydawać się banałami, lecz nic bardziej mylnego. Świadomość kierowców na temat autocasco jest wciąż stosunkowo niewielka. Wiele z nich nie wie lub nie akceptuje, że polisy AC różnią się w poszczególnych towarzystwach, przez co popełniają fatalny błąd.

Wykupując najtańsze autocasco (na wzór OC), zazwyczaj padamy w pułapkę wysokich udziałów własnych i amortyzacji. Dlatego pamiętajmy, że nie tylko cena, ale i zakres ma kluczowe znaczenie w wyborze oferty, którą najlepiej jest porównać z propozycjami jak największej ilości towarzystw.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00