Maturzyści, którzy podeszli do matury na poziomie podstawowym, musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące artykułu "Hipnoza – pomost do podświadomości". W wypracowaniu na podstawie fragmentu "Chłopów" Władysława Reymonta należało scharakteryzować starego Bylicę i zastanowić się nad losem starszych ludzi. Maturzyści mogli też porównać dwie bohaterki "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza – Telimenę i Zosię.
Odważni, którzy zdecydowali się na rozszerzony poziom, a było to tylko 7% uczniów spośród 440 tys. zdających, musieli napisać wypracowania nt.: "Metafora drogi” w powieści "Kamień na kamieniu" Wiesław Myśliwskiego oraz "Różnica między rozumem a mądrością na podstawie pieśni i trenu Jana Kochanowskiego".
W przedmaturalnej sondzie, którą przeprowadził portal interia.pl okazało się, że uczniowie są raczej pewni siebie: na pytanie „Jaki jest Twój stosunek do egzaminu z języka polskiego?” aż 53% maturzystów odpowiedziało: „będę sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem”, 30% wybrało odpowiedź „będę cierpiał za miliony”, a 15% odpowiedziało „będę sięgał, gdzie wzrok nie sięga”… Mamy nadzieję, że wszystkim dobrze się powiodło!
Autor: www.UZetka.pl