Tego typu fotograficzne „skarby” znajdziemy w domowym archiwum każdego z nas. Ale rodzi się pytanie: jak wiele takich samych zdjęć możemy oglądać? Odpowiedź nasuwa się sama… niewiele. A co możemy zrobić, żeby to zmienić? Możemy wybrać sie na warsztaty fotograficzne. Takie jak te, które odbyły się 30 maja w zielonogórskiej Palmiarni.
Paweł Duma – fotograf i wykładowca przedstawił, jak zrobić prawdziwe fotografie krajobrazu, które sprawią, że zachwycą one oglądających i zostaną w ich pamięci do końca życia. Podczas wykładu zaprezentował proces powstawania fotografii od pomysłu, który rodzi się w głowie fotografującej osoby, poprzez naciśniecie spustu migawki – wykonanie zdjęcia, jego obróbkę aż po jego publikację. Prezentacja zakończyła się zajęciami w plenerze.
Każdy uczestnik mógł zgłosić jedno zdjęcie na konkurs, którego nagrodą była torba fotograficzna ufundowana przez organizatora warsztatów – sklep www.e-cyfrowe.pl. Konkursowe zdjęcia po głosowaniu zostały poddane „crash-testowi” Pawła Dumy. Nie znając autora ani wyników konkursu, które zostały podane później, omówił on szczegółowo pozytywne i negatywne aspekty każdego zdjęcia, zarówno temat jak i jego stronę techniczną.
Warsztaty z fotografii krajobrazu mogły polepszyć wiedzę uczestników. Zastanówmy się, czy warto pokazać naszym przyjaciołom 50 kreatywnych fotografii, czy zasypywać ich setkami identycznych zdjęć i mieć pewność, że już nigdy nie będą chcieli nas odwiedzać, kiedy tylko usłyszą od nas: „Może wpadniecie do mnie mam trochę nowych fotek z podróży…”.
Autor: Krzysztof Burda, AKF Flesz