Uniwersytet Zielonogórski jest ważnym ośrodkiem językoznawczym w Polsce. Dzięki tutejszym wykładowcom zmienił się sposób postrzegania języka – jest on traktowany jako fakt społeczny, a nie abstrakcyjny twór. Wkład uczelni w naukę został doceniony przez Polskie Towarzystwo Językoznawcze, które spotkało się w Zielonej Górze na swoim 74. zjeździe.
Temat spotkania to „Norma a język i językoznawstwo”. Udział w posiedzeniu bierze prawie 100 językoznawców. To zarówno grono polonistów, jak i znawców filologii obcych. Zielona Góra po raz drugi pełni obowiązki gospodarza zjazdu. Pierwsza konferencja członków PTJ odbyła się tu w 1997 roku.
prof. Marzanna Uździcka, Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego
Obrady otworzył prof. Marian Bugajski, znany w całej Polsce popularyzator poprawnej polszczyzny. Popołudniowe referaty będą wygłaszane równocześnie w trzech sekcjach. Pojawi się na nich m.in. projekt internetowego słownika poprawnej polszczyzny.
prof. Marzanna Uździcka
74. Zjazd Polskiego Towarzystwa Językoznawczego w Zielonej Górze potrwa do 13 września do godziny 14:00. Biuletyn, w którym ukażą się teksty wszystkich wystąpień, zostanie wydany za rok.