ZIELONA GÓRA:

Na żywo: Zielonogórska pamięć dwudziestolecia

Organizatorem spotkania jest Uniwersytet Zielonogórski, Gazeta Lubuska oraz Telewizja Polska w Gorzowie Wielkopolskim.  Na miejscu spotkają się wszyscy prezydenci naszego miasta, począwszy od Romana Doganowskiego, poprzez Henryka Masternaka, Zygmunta Listowskiego, Bożenę Ronowicz i wreszcie Janusza Kubickiego. Prof. Czesław Osękowski, rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego podkreślił, że dyskusja będzie  interesująca.

Relacje ze spotkania będziemy prezentujemy w Radiu Index na żywo.
Skrót przebiegu konferencji poniżej.

10:00 – Rozpoczyna się konferencja "Zielonogórska pamięć dwudziestolecia". Robert Gromadzki powitał wszystkich zgromadzonych.

 
10:30 – Trwa wystąpienie prof. Czesława Osękowskiego, który zwraca szczególną uwagę na to, aby cenić rolę studentów i Uniwersytetu dla miasta, bo to właśnie ośrodek akademicki stanowi ogromny potencjał w Zielonej Górze. Niestety, nie zobaczymy dzisiaj prezydentów dwóch pierwszych kadencji: Romana Doganowskiego i Henryka Masternaka. Mimo to wystąpienia pozostałych gości są wyczekiwane przez gości, którzy piękną aulę przy Licealnej wypełnili po brzegi. Wystąpią dziś: Zygmunt Listowski, Bożena Ronowicz, Janusz Kubicki, a także prezydent Nowej Soli, Vadim Tyszkiewicz.


10:50
– Rektor Osękowski zakończył swoje przemówienie słowami o tym, jak rozwijać Zieloną Górę: – Nie ma jednej osoby, jednego prezydenta, ani jednej władzy, który wpływa na rozwój miasta. Najważniejsza jest koncepcja, jej trwanie i proces rozwoju – powiedział.

Spod marynarki dla Radia Index nadaje Karol Tokarczyk.

11:00 – Przemówienie Zygmunta Listowskiego. Bez wystąpień swoich poprzedników – jak sam przyznał – ciężko mu opowiadać o swojej prezydenturze, która jest przecież kontynuacją dzieła poprzedników. Władza Listowskiego trwała w latach 1998 – 2002, prezydent wspomina ją jako pełną aktywności administracyjnej, kulturowej i prospołecznej. Szczególną uwagę Listowski skupia na edukacji w naszym mieście, również obecnie – prognozuje, że jeśli nie skupimy się na nauce i rozwoju, to nie wykorzystamy możliwości, jakie daje nam istnienie Uniwersytetu. Inny ważny problem to niedoinwestowanie miasta. – Tego problemu nie można przegapić – tłumaczy. – Nie uważam jednak, że jakaś ekipa rządząca zignorowała ważne problemy, ale wciąż można robić więcej.

Zygmunt Listowski

11:15 – Czy w zarządzaniu naszym miastem jest trwałość? Nie – to zdanie, które prezentuje Bożena Ronowicz, pierwsza pani prezydent w historii Zielonej Góry. Rządząc w latach 2002 – 2006, wdrażała strategię, z której dziś jest dumna. Uważa, że wizytówką Zielonej Góry jest nasz Uniwersytet, już nawet przez samą swoją nazwę. Jak przyznaje, na sercu leżało jej zasłyszane hasło, że Zielona Góra jest lubuskim Oxfordem – tego prezydent by sobie życzyła. Przyszłość Uniwersytetu widzi także w budowie dużej Biblioteki, która posłuży nie tylko studentom, ale i mieszkańcom.

Bożena Ronowicz

11:30 – Obecny prezydent Janusz Kubicki postawił na wrażenia wizualne: do swojego wystąpienia przygotował prezentację multimedialną. Zaczyna od powitania wszystkich gości…

Janusz Kubicki

11:40 – Janusz Kubicki z zadowoleniem przyznaje, że udało mu się zrobić wiele rzeczy, które bezpośrednio odczuwają mieszkańcy: budowa basenu, ścieżek rowerowych, miejsc, gdzie można zrobić duże zakupy. W prezentacji widzimy zdjęcia z Zielonej Góry, przytaczane są rankingi, z których wynika, że Zielona Góra pnie się w górę, a prezydent powtarza już trzeci raz, że Zielona Góra to wspaniałe miasto, czym kończy swoje przemówienie. Niemal zahipnotyzowani tym optymizmem goście konferencji udają się na przerwę kawową.

12:00 – W czasie przerwy na kawę rozmawialiśmy z Januszem Kubickim, który uznał sprawę basenu jako największy sukces i jednocześni porażkę, bo przez kilkanaście lat nie udało się nic w tej kwestii zrobić, aż do teraz. Z kolei Bożena Ronowicz wskazała na wnioski płynące z historii dla przyszłych polityków, że trzeba inwestować w Uniwersytet Zielonogórski, w szczególności w kadrę naukową, Organizator Robert  Gromnadzki nerwowo robi łyk kawy i przyznaje, że liczy na drugą część konferencji: oby była twórcza i owocna.

12:20 – Wystąpienie prof. Marii Zielińskiej "Zielona Góra i jej mieszkańcy w latach 1989 – 2009. Ciągłość i zmiana w perspektywie socjologicznej". Na podstawie swoich badań przedstawia m.in. takie wnioski: mieszkańcy Zielonej Góry bardzo dobrze czują się w swoim mieście, za to nie są generalnie zadowoleni z władzy samorządowej. Natomiast Uniwersytet Zielonogórski jest obecny w świadomości mieszkańców, a  profesor – jak każdy z występujących dzisiaj – podkreśla dużą jego rolę dla miasta i regionu.

prof. Maria Zielińska

12:40 – Jestem prezydentem Nowej Soli i najbliższa mi jest Zielona Góra – mówi Wadim Tyszkiewicz. Zwraca uwagę na konieczność współpracy naszych dwóch miast – inaczej pozycja Zielonej Góry jako miasta wojewódzkiego będzie zagrożona. Sprawa najważniejsza według Tyszkiewicza: partnerstwo. Gromkie brawa gości po tych słowach. I głos Listowskiego, że do przodu pcha nas też rywalizacja.

Wadim Tyszkiewicz

13:00 – Kompleksy można mieć, ale trzeba o nich umieć rozmawiać – taki głos w dyskusji prezentuje prof. Wiesław Hładkiewicz z UZ i to jemu przerywają wypowiedź… brawa. Dyskusja panelowa, która wieńczy dziesiejszą konferencję, obejmuje dużo więcej tematów niż było to założone. Zabierający głos politycy i naukowcy dzielą się swoimi refleksjami o mieście. Mowa jest jednak o problemach, a nie o rozwiązaniach. Można powiedzieć pesymistycznie, że wypowiedzi podczas panelu nie są konkretne i dyskusja nie doprowadzi do konkretnych wniosków na przyszłość, ale lepiej powiedzieć optymistycznie: trzeba organizować kolejne takie debaty, aby dobrze "przegadać" wszystkie zielonogórskie kwestie, bo jak się dzisiaj okazuje, każdy z gości obecnych na Auli może wymienić kilka spraw wartych dyskusji.

Autor: UZetka.pl

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00