ARTYKUŁ SPONSOROWANYPOLSKA I ŚWIAT:

Jak rozważnie pożyczać pieniądze – poradnik

Banki i podmioty zajmujące się udzielaniem pożyczek oferują klientom duże możliwości pozyskiwania dodatkowych środków finansowych na dowolny cel. Oferty kuszą, a Polacy coraz częściej decydują się na zaciągnięcie zobowiązania, również przez internet. Jak zachować ostrożność i nie dać się wciągnąć w spiralę zadłużenia? Przeczytaj nasz poradnik.

Krok 1. Zweryfikuj firmę

Wstępnym etapem powinno być oczywiście dokładne sprawdzenie podmiotu oferującego pożyczkę, jednak jak pokazuje rzeczywistość, Polacy często o tym zapominają. Na rynku powstają nowe firmy, które nie zawsze działają transparentnie, oferując wysokie oprocentowanie lub ukryte opłaty. Jeśli interesują Cię szybkie pożyczki, pamiętaj, żeby w pierwszej kolejności zweryfikować podmiot, który je oferuje. Pełne dane – nazwa, adres siedziby, NIP, KRS, forma organizacyjna przedsiębiorstwa, kapitał zakładowy – powinny być podane jawnie na stronie internetowej, dobrym przykładem jest opis dostępny na stronie firmy Zaplo. Takie informacje w zupełności wystarczą – będziesz mógł sprawdzić, czy podmiot nie znajduje się na liście ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego. Warto także sprawdzić opinie innych osób, które korzystały z oferty danej firmy pożyczkowej – na niezależnych portalach można przeczytać bardzo ważne informacje.

Krok 2. Sprawdź warunki

Podanie przejrzystych i jasnych warunków oraz udostępnienie wzorca umowy przed jej podpisaniem to elementy, które cechują uczciwego kredytodawcę. Chcesz skorzystać z pożyczki, ale obawiasz się rzeczywistych kosztów takiego zobowiązania? Dokładnie przeczytaj umowę i sprawdź jakie dodatkowe opłaty mogą zostać uwzględnione. Bardzo istotną informacją jest wysokość prowizji za przedłużenie terminu spłaty – warto wcześniej to zweryfikować, ponieważ często zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, które przyczyniają się do opóźnień. Sprawdź również, czy decyzja o pożyczce nie jest uzależniona od poręczenia, czy wpłaty, a także jakie zaświadczenia trzeba przedstawić (zaświadczenie o wysokości dochodów, wyciąg z rachunku bankowego, decyzja o przyznaniu emerytury lub renty itd.).

Krok 4. Przemyśl decyzję

Czy na pewno jest Ci potrzebny ten płaski, 50-calowy telewizor? Czy Boże Narodzenie musi być w tym roku urządzone tak wystawnie? Pamiętaj, żeby dobrze przemyśleć decyzję o zaciągnięciu kredytu i absolutnie nie pożyczać pieniędzy, gdy wiesz, że nie będziesz w stanie spłacić zobowiązania. Lekkomyślne podejmowanie decyzji to prosta droga do wpadnięcia w spiralę długu. Pamiętaj też, że zaciąganie pożyczki na spłatę innych zobowiązań również przyczynia się do problemów finansowych i problemów z płynnością domowego budżetu – unikaj więc tego jak ognia.

Krok 5. Spłać w terminie

Przemyślałeś wszystkie za i przeciw, wybrałeś uczciwego pożyczkodawcę i zaciągnąłeś zobowiązanie? Naprawiłeś samochód, kupiłeś nową pralkę czy zrobiłeś remont kuchni? Niezależnie od tego, jaki był Twój cel, musisz pamiętać, że pożyczki należy spłacać w terminie. Dzięki temu unikniesz dodatkowych opłat.

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00