Prowadzenie firmy zawsze wiąże się z wydatkami. Chodzi nie tylko o opłacanie bieżących należności czy wypłacanie pensji pracownikom. To także koszty związane z rozwojem przedsiębiorstwa. Nic więc dziwnego, że większość przedsiębiorców decyduje się na kredyt. Ważne jest jednak, by wybrać rozwiązanie dopasowane do charakteru wydatków.
Banki chętnie udzielają kredytów firmom, dając im jednocześnie szansę na pozyskanie środków pozwalających na sfinansowanie bieżących wydatków czy kosztów inwestycji. Jak pokazuje opracowane zestawienie przez Idea Bank – ranking kredytów firmowych, w zależności od typu kredytu, różna jest wysokość oprocentowania oraz maksymalne kwoty wsparcia finansowego. Dlatego ważne jest określenie swojego celu, a następnie wnioskowanie o kredyt.
Kredyt pozwalający sfinansować bieżące koszty
Jeżeli przedsiębiorcy zależy na pozyskaniu pieniędzy pozwalających na sfinansowanie bieżących wydatków przy jednoczesnym zachowaniu płynności finansowej, kredyt obrotowy to rozwiązanie dla niego. Jest to finansowe wsparcie, które można przeznaczyć na dowolny cel. Maksymalne kwoty kredytu są różne w zależności od oferty konkretnego banku. Na uwagę zasługuje możliwość zaciągnięcia nawet 1 500 000 zł z gwarancją de minimis PLD.
Alternatywą dla kredytu obrotowego jest linia w rachunku bankowym. Jej zaletą jest swobodny dostęp do pieniędzy oraz odsetki liczone wyłącznie od wykorzystanej kwoty. Po wpłacie pożyczonych pieniędzy, limit kredytowy odnawia się.
Kredyt pozwalający na zakup samochodu firmowego
Samochód w firmie to istotny element ułatwiający funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Jego zakup można sfinansować zarówno kredytem obrotowym, jak i typowym kredytem samochodowym. To drugie rozwiązanie wydaje się być bardziej opłacalne głównie z uwagi na oprocentowanie – jest po prostu niższe niż oprocentowanie kredytu obrotowego. Co więcej, kredyt samochodowy jest dostępny w wielu przypadkach dla nowych przedsiębiorców.
Kredyt pozwalający na inwestycje
Jeśli przedsiębiorca ma w planach inwestowanie, zamiast po kredyt obrotowy lepiej sięgnąć po kredyt typowo inwestycyjny. Pozyskane pieniądze można przeznaczyć na cele związane m.in. z rozbudową przedsiębiorstwa, modernizacją, remontem, a także uruchomieniem nowych linii produkcyjnych czy zakupem sprzętu.
Zanim zaciągniesz kredyt, porównaj parametry
Szeroka oferta kredytów bankowych dla firm sprawia, że od razu podjąć właściwą decyzję. Kredyty różnią się wieloma parametrami, które odpowiadają za mniejszą lub większą atrakcyjność danego produktu. Zanim więc złożysz wniosek, porównaj dostępne oferty. Sprawdź nie tylko wysokość oprocentowania czy maksymalną kwotę. Weź pod uwagę również wszelkie prowizje oraz okres kredytowania. Dowiedz się, czy kredyt przyznawany jest wyłącznie z zabezpieczeniami, czy można otrzymać wsparcie bez poręczenia.
Analiza poszczególnych ofert kredytowych jest ważna, ponieważ pozwala wybrać kredyt dopasowany do potrzeb i oczekiwań.