Umiejętności krasomówcze ćwiczyli studenci prawa UZ podczas konkursu retorycznego, który odbył się 13 grudnia 2016 roku. Uczestnicy musieli poradzić sobie ze stresem i wykazać się nie lada odwagą, by wystąpić na forum publicznym.
W konkursie wzięło udział 14 śmiałków, którzy wygłosili mowy obrończe i oskarżycielskie. Do wyboru mieli cztery tematy: „Szlachetne intencje usprawiedliwiają występki wobec prawa”, „Dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane”, „Mam prawo do mówienia ludziom nawet tego, czego nie chcą usłyszeć”, „Wolność słowa ma swoje granice”.
Jak ocenia jury, studenci wykazali się opanowaniem, rzetelną znajomością zasad inwencji, dyspozycji i elokucji.
Pierwsze miejsce zajął Marcin Ruszkowski, a jego mowa obrończa omawiała temat „Szlachetne intencje usprawiedliwiają występki wobec prawa”. Na drugim miejscu uplasował się Karol Wilk, który przemówił oskarżycielsko, omawiając zagadnienie „Dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane”. Podium uzupełnił Paweł Leśniak, który wygłosił mowę na temat „Mam prawo do mówienia ludziom nawet tego, czego nie chcą usłyszeć”.
Jury doceniło także świetną pamięć, logikę wypowiedzi, stosowność w doborze środków stylistycznych, umiejętność stosowania kodów pozawerbalnych.
Celem tego konkursu jest zdobycie doświadczenia wystąpienia na scenie, więc przetestowanie własnej umiejętności wygłaszania mowy wobec dużej publiczności na dany temat. Jest to celowo adresowane do studentów prawa, którzy taką umiejętnością będą musieli się wykazywać w przyszłej pracy zawodowej – powiedziała dr Iwona Pałucka-Czerniak z Zakładu Historii i Pragmatyki Języka Polskiego, jedna z organizatorek konkursu.
Tegoroczną nowością było głosowanie publiczności. Studenci rozdali zebranym ankiety i każdy mógł zadecydować, która z mów była dla niego najdoskonalsza. Wybór był trudny, co potwierdziła konieczność dogrywki. W niej spośród czterech osób, które otrzymały taką samą liczbę punktów, najlepszy okazał się Maciej Boniakowski.
Studenci pierwszego roku prawa w tym semestrze kończą kurs retoryki. Konkurs jest elementem kształcenia retorycznego, który wieńczy ich wysiłki. To jest przećwiczenie własnej odwagi, a także skonfrontowania swoich wyobrażeń z rzeczywistością – dodaje dr Pałucka-Czerniak.
Bardzo fajna inicjatywa – twierdzi zwycięzca nagrody publiczności Maciej Boniakowski – Daje możliwość wykazania się talentem, który może zaowocować w przyszłości. Wiele osób z naszego roku wzięło dzisiaj udział w konkursie. Wszyscy starali się, jak mogli i poziom był bardzo wyrównany. Jestem z siebie zadowolony – mówi student – Udało mi się tu przyjść, wystąpić, otrzymać nagrodę od publiczności. Miłe to, i uważam, że wszyscy są zwycięzcami.
To była II edycja Konkursu retorycznego dla studentów prawa. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok.
autor: Malwina Kozłowska, I rok dziennikarstwa i komunikacji społecznej