Rozpoczyna się XIX edycja otwartego międzynarodowego konkursu na rysunek satyryczny. Po ubiegłorocznych tematach, jakimi były m.in. media społecznościowe, praca, sztuczna inteligencja – przyszedł czas na coś, co od kiedy tylko powstało odgrywało jedną z najbardziej znaczących ról na świecie, czyli PIENIĄDZE.
Mawia się, że albo się je ma, albo nie ma i nie mówimy o zdrowiu, a właśnie o pieniądzach. To one będą odgrywały najważniejszą rolę podczas tegorocznego konkursu i pojawią się na pewno w różnorodnych aspektach i odsłonach na rysunkach satyrycznych.
– W ostatnich edycjach mieliśmy tematy bliskie temu, co się dzieje na świecie: sztuczna inteligencja, celebryci, media społecznościowe. W tym roku postanowiliśmy troszkę wrócić do rzeczy można powiedzieć prastarych. Temat pieniądza towarzyszy ludzkości już od tysięcy lat i niezmiennie zajmuje pewno z połowę aktywności każdego z nas, więc to też jest warte obrysowania. – mówiła Maria Radziszewska, kierownik Działu Zbiorów Specjalnych WiMBP.
Temat jest uniwersalny i łatwo przełożyć go na inne języki, aby rysownicy z odległych zakątków świata również nie mieli problemu z jego zrozumieniem. Czy spowoduje to większe zainteresowanie?
– Co roku w konkursie bierze udział około 300 rysowników. Mamy nadzieję, że ten temat również sprawi, że z całego świata napłyną prace. Przeważnie z około 40-50 państw z całego świata napływają do nas rysunki, z różnych kontynentów. Cieszymy się bardzo, że są to prace, które nadsyłają nam także rysownicy z Ameryki, obu właściwie Ameryk, z Azji, z Iranu, z krajów arabskich, gdzie widać także humor dopisuje. Mamy nadzieję, że pieniądz będzie także tym tematem, z którym rysownicy chętnie się zmierzą. – dodaje Robert Rudiak, prezes Lubuskiego Stowarzyszenia Miłośników Działań Kulturalnych „Debiut”.
Prace można nadsyłać do 31 maja i nie mogą być one wcześniej nagradzane w innych konkursach. Natomiast do wygrania jest Grand Prix w postaci statuetki oraz 5 tysięcy złotych. Pierwsza nagroda to 4 tysiące złotych, druga 3 tysiące, a trzecia 2 tysiące złotych. Dodatkowo prace mogą zostać nagrodzone i wyróżnione przez sponsorów konkursu. Więcej informacji znajdziecie na stronie WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze.