POLSKA I ŚWIAT:UCZELNIA:

Egipt, Niemcy i Uniwersytet Zielonogórski – wszyscy łączą się, aby wykorzystać algi

Od 2,5 roku w naszym regionie trwają badania dotyczące alg i tego, w jakim stopniu i w jakich dziedzinach przemysłowych mogą być wykorzystywane. Okazuje się, że sprawa jest poważniejsza niż mogłoby się wydawać. Tym bardziej, że wzbudziliśmy zainteresowanie potencjalnych inwestorów z Egiptu oraz współtworzących badawczy projekt LUKON – Niemców.

Na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyła się konferencja dotycząca alg, która jest niejako sukcesem uczelni, której władze cały czas walczyły o połączenie nauki i biznesu.

– To jest projekt, który ma na celu stworzenie w naszym województwie ogromnej wytwórni alg, bardzo nowoczesnej, o bardzo wysokiej wydajności. To, że algi są istotne dla przemysłu to wiemy, bo to jest i przemysł farmaceutyczny, kosmetyczny i produkcja energii. Wiadomo również, że algi można wykorzystać do ostatniego etapu oczyszczania ścieków – to jest też niezwykle ważne. Jest to w każdym razie towar, który można na pewno sprzedać. Przyjechali do nas wybitni uczeni z uczelni niemieckich, którzy zajmują się, są specjalistami w produkcji alg. Zresztą mamy od nich właśnie nową algę, która nigdzie nie została rozwinięta, w żadnym innym ośrodku. Bardzo się cieszę, że w konferencji biorą udział goście z Egiptu, którzy z kolei reprezentują stronę finansową, stronę biznesu – mówił prof. Tadeusz Kuczyński rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Wartość naukową podkreślił również po części inicjator całego przedsięwzięcia – prezes ITEO, czyli Innowacyjnych Technik Energii Odnawialnej – Grzegorz Szulc.

– Ten projekt bez nauki, bez wsparcia naukowego by nie istniał. Tutaj bardzo ważną rolę odgrywają placówki naukowe. Wiele wyrzeczeń i wiele różnych trosk związanych ze staraniem o grunt, o różne przychylne technologie. Projekt w takim zakresie, jak w tej chwili jest, przedstawiliśmy naszym szanownym gościom z Egiptu.

W cały projekt badawczy zaangażowani są naukowcy z Niemiec, którzy cały czas badają algi, ich wzrost, otoczenie oraz wpływ i wykorzystanie.

– Ja jestem odpowiedzialny za różne procesy inżynieryjne np. różne klimatyczne środowiska i żeby adoptować klimat dla roślin. Musimy wszystkie te grupy ze sobą złączyć. Dlatego, że najlepsze środowisko dla alg, jak wszystko jest zoptymalizowane naokoło. Algi są troszeczkę, jak ludzie, że robią najlepszą pracę, jak mają troszeczkę stresu, więc wtedy proces biologiczny i techniczny wchodzą w grę – mówił Clemens Posten z uniwersytetu w Karlshrue, w tłumaczeniu Diny Shall.

Egipcjanie natomiast widzą w algach przyszłość. Dlatego też zdecydowali się przyjechać do Polski i nawiązać współpracę.

– U nas w firmie mamy duży zespół badawczy, który interesuje się algami i bada je od kilku lat. Wszystko, co można z alg pozyskać, czy to np. jest używane, jako pokarm, czy do kosmetycznych produktów – interesujemy się tym wszystkim. Właśnie usłyszeliśmy, że jest taki projekt w Polsce, szczególnie podczas ubiegłorocznej wizyty Polaków w Egipcie. Usłyszeliśmy, że są zainteresowani tematem alg, dlatego też właśnie staraliśmy się zapoznać z Polakami i projektem. Bardzo nam się spodobał projekt, który powstaje tutaj w Polsce i chcielibyśmy taki sam projekt zrealizować u nas w Egipcie. Dlatego, że właśnie uważany, że algi to przyszłość. To jest wszystko związane z każdym produktem, który może powstać z alg: pokarmem, kosmetyką, czy farmaceutyką – mówił Nader Eyada z ADG Healthcare, w tłumaczeniu Diny Shall.

Miejsce uprawy alg miałoby zostać wybudowane w Sulechowie, gdzie obecnie trwają już prace przygotowujące teren.

– Na dzień dzisiejszy mamy rozpoczętą inwestycję na tym terenie umożliwiającą wykorzystanie infrastruktury, która jest niezbędnie potrzebna, żeby tam można było te zadania realizować, czyli: kanalizacja sanitarna, wodociągi – to już mamy rozstrzygnięte i wykonawca jest na placu budowy. 9 otwieramy przetarg na wybudowanie drogi 1,5 km o parametrach drogi pod pojazdy ciężkie. Równocześnie będzie ścieżka rowerowa umożliwiająca korzystanie z tych terenów, nawet pod względem turystycznym, czy jako dojazd do pracy. No i oświetlenie i kabel energetyczny o mocy 4 megawatów. Więc w tym momencie spełniamy wszystkie oczekiwania i to będzie zrealizowane zadanie do sierpnia bieżącego roku tych 6 instalacji – mówił Ignacy Odważny burmistrz Sulechowa.

Do momentu zakończenia przygotowywania terenu – pierwowzory i próbne instalacje będą realizowane i demonstrowane pod badania na terenach Uniwersytetu Zielonogórskiego. Tam też powstanie Europejskie Centrum Badań Nauk Nad Nowymi Rozwiązaniami Technologicznymi Hodowli Alg.

Zdjęcia z konferencji znajdziecie poniżej.

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00