Czasem na naukę języka obcego nie mamy wiele czasu, a czasem po prostu jesteśmy na tyle niecierpliwi, iż chcielibyśmy nauczyć się perfekcyjnie języka obcego błyskawicznie. Prócz tempa nauki istotna jest efektywność, nie sztuką jest bowiem szybko się nauczyć, ale sztuką jest zachować wiedzę i umiejętności językowe trwale, nie zapominając wraz z ustaniem nauki, kursu i powtórek. Zatem jak się uczyć, by postępy w nauce były zadowalające.
7 porad od Preply na temat efektywnej nauki języka obcego:
- Po pierwsze powinniśmy określić w jakim czasie mamy zamiar osiągnąć jaki poziom wiedzy. Cel ten winien być skorelowany z tym jak często i na jak długo możemy usiać nad nauką języka. Jeżeli obieramy różnorodność w metodach nauki warto jest obiektywnie ocenić realne możliwości przyswojenia danego materiału w określonym przez nas czasie. Warto jest stawiać sobie wyzwania, ale równocześnie nie zawyżać poprzeczki na tyle, by cel był kompletnie nieosiągalny. Tym samy zyskujemy pewien plan realny w czasie do wykonania. Dzięki planowi możemy rozłożyć materiał na konkretne zagadnienia przyswajane w danej kolejności. Wbrew pozorom jest to ważne, gdyż skutkuje wyższą efektywności niżeli rozpoczynanie od zagadnień trudnych. Nie zawsze wszystko się nam z tym planem w praktyce zgadza, niemniej warto jest go mieć i dążyć do jego realizacji konsekwentnie nie pozostając w tyle i nie multiplikując zaległości. W przypadku metody zanurzenia może być trudno zapanować nad tym czego i kiedy się uczymy, wówczas można nieco zmodyfikować plan czyniąc go bardziej elastycznymi i kładąc nacisk nie tyle na rozważanie co nam zostało do nauki, ale na to co już opanowaliśmy. Kontrola postępów i weryfikacja wiedzy są bardzo ważne, gdyż po pierwsze dają nam pewien obraz tego czy musimy się sprężyć, czy też możemy zwolnić tempo, poszerzyć materiał i dowartościować się swoimi sukcesami.
- Po drugie istotny jest wybór pomocy dydaktycznych z jakich zamierzamy skorzystać w nauce. Nie zawsze konieczny jest nam podręcznik, bowiem wiele zależy do przyjętych metod nauki. Coraz częściej naukę realizuje się całkowicie zdalnie, czy to poprzez ćwiczenia i lekcje z aplikacją mobilną, czy kurs online w chmurze, bądź też konwersacje i korepetycje przez Skype. Optymalnym sposobem na przyswojenie języka jest zanurzenie w nim. Osiągnąć to można z pośrednictwem wyjazdów zagranicznych i przebywania wyłącznie w naturalnym środowisku języka, jednakże coraz mniej osób ma czas na tego typu kursy, które również muszą trwać od trzech do kilkunastu tygodni dla jednego poziomu zaawansowania język obcego. Stad też dynamicznie rozwija się edukacja językowa online stawiająca na immersję przez internet. Wbrew pozorom nie jest to trudne i realne, aczkolwiek wymaga dużej motywacji, samodyscypliny i pozytywnego nastawienia. Różnorodność pomocy i możliwości otaczania się językiem sprawia, że każdy bez względu na swoje predyspozycje, zdolności może nauczyć się każdego jeżyka obcego samodzielnie.
- Po trzecie zamiast inwestowania w kosztowne kursy językowe i indywidualne korepetycje stacjonarne zainwestuj w penetracje internetu. Wiele ćwiczeń, podcastów, multimediów jak i konwersacji z native speakerami dostępna jest online zupełnie z darmo. Dobrze jest jednak znaleźć środowisko osób, społeczność, która wymienia się swoimi doświadczeniami i wiedzą ze sobą. To dzięki znajomym z całego świat możemy efektywniej się uczyć, korzystać z rozmaitych linków, filmów itp.
- Po czwarte sięgając po naukę języka obcego winniśmy być elastyczni i starać się uczyć przy okazji, na przykład rozwijając swoje hobby, wiedzę z obszaru który nas interesuje, niekoniecznie ślęcząc nad powtórką wybranych słówek. Dzięki zapewnieniu atrakcyjności nauki nie będziemy odczuwać trudności i poświęcać zbyt wiele czasu na język. Tym samym codziennie przeglądając wiadomości ze świata warto jest zamiast polskich portali przejrzeć te w języku obcym, łącząc dwa w jednym, dowiadując się co nieco o świecie i ucząc się, szlifując język zrazem.
- Po piąte by nauka nie była dla nas nużąca, odpychająca warto jest zadbać o rywalizacje i współzawodnictwo. Może być to kolega, sąsiadka, czy całkowicie nieznajomy użytkownik internetu, jednak warto jest mieć z kim powalczyć na osiągnięcia, porównać się względem drugiej osoby. Z drugiej zaś strony warto jest także mieć kogoś do kogo możemy zwrócić się o pocieszenie, wsparcie, czy też z kim podzielić się sukcesem.
- Po szóste nauka języka obcego nie powinna ograniczać się do nauki słówek i gramatyki, bowiem w nauce tej istotna jest przede wszystkim komunikacja, nie bójmy się używać języka na co dzień. Język ma nam służyć do tego by zrozumieć, by umieć się wypowiedzieć, by nawiązać relacje, nie po to byśmy rozwiązali test i zdali egzamin. Dlatego też istotne jest używanie jeżyka obcego, nawet jeśli nie znamy go jeszcze nazbyt dobrze. Odwaga językowa, otwartość jest niezmiernie istotna. Gdy nie umiemy się przełamać pomóc nam mogą konwersacje z native speakerami wymuszające na nas użycie języka obcego. Jeżeli nie mamy innych możliwości rozmowy w języku obcym dostępne są konwersacje przez Skype. To dość wygodny i dyskretny sposób na ćwiczenie językowe.
- Po siódme aby nie zniechęcić się do nauki języków warto jest dostosować metody nauki i materiały dydaktyczne do osobistych preferencji. Fakt, iż dana książka pomogła opanować język naszej przyjaciółce nijak się ma do tego, czy nam również okaże się pomocna. Patrząc na swoje uzdolnienia i deficyty, na to jak lubimy się uczyć, kiedy i w jakich warunkach możemy usprawnić proces nauki zyskując tym samym na jego pozytywnych efektach.
Autor: Preply, więcej na https://preply.com/pl/angielski-online