POLSKA I ŚWIAT:

Nietypowa sztafeta

Środkowoeuropejski Korytarz Transportowy CETC-ROUTE65 jest osią komunikacyjną łączącą Morze Bałtyckie z Adriatyckim i ciągnie się od Szwecji, poprzez Polskę (województwa zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie), Słowację, Czechy, Węgry, aż po Chorwację. W skład polskiej części CETC-ROUTE65 wchodzi powstająca droga ekspresowa S-3, linie kolejowe E-59 i CE-59, zespół portów Szczecin-Świnoujście oraz rzeka Odra, jako droga wodna E-30.

Idea przypłynęła ze Szwecji
Pałeczkę, czyli deklarację poparcia dla Korytarza, 29 września dostarczy do Świnoujścia Thomas Lantz, który przypłynie ze Szwecji promem. Thomas Lantz to dla Korytarza bardzo istotna postać, jest bowiem głównym pomysłodawcą Inicjatywy CETC-ROUTE65. Jest on również wiceprzewodniczącym Parlamentu Regionu Skania oraz Starostą miasta Ystad – wyjaśnił Krzysztof Żarna, kierownik Sekretariatu Technicznego CETC. Kolejny odcinek trasy, czyli odległość między Świnoujściem, a Szczecinem, pokonany zostanie wodolotem z Prezydentem Świnoujścia na pokładzie. Dalsza część trasy, ze Szczecina do Gorzowa Wielkopolskiego, pokonana zostanie na motocyklach typu Junak. Następnie do lotniska w Babimoście sportową Kią przejedzie mistrz Polski w wyścigach samochodowych – Łukasz Błaszkowski. W ten sposób zakończy się pierwszy dzień sztafety.

Junaki i smocze łodzie
30 września, czyli drugiego dnia wydarzenia, wykorzystana zostanie Cesna, a w Zielonej Górze prototypowy pojazd elektryczny stworzony przez studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego. Z kolei z Nowej Soli do Głogowa popłynie niezwykła smocza łódź, napędzana siłą mięśni dwudziestu wioślarzy. Ostatniego dnia sztafety – 1 października, do Wrocławia przyjadą motocykle motocrossowe, a później w kierunku Lubawki wyjedzie zmodernizowana i wystylizowana Syrena. Końcowy odcinek sztafety, z Lubawki na granicę polsko-czeską, pokona rowerowy peleton. – Zależy nam na zaprezentowaniu różnorodnych możliwości przemieszczania się, stąd taki wybór środków transportu – zaznaczył Krzysztof Żarna. Poprzez organizację sztafety chcemy przekazać ideę Korytarza CETC-ROUTE65, jako osi transportu drogowego, wodnego, kolejowego i lotniczego jednocześnie.

Symboliczny ślad poparcia
Mieszkańcy poszczególnych regionów i miast będą mieli możliwość przyłączenia się do akcji i wyrażenia swojego poparcia dla Korytarza CETC poprzez pozostawienie śladów swoich stóp lub butów na płótnie nawiniętym na wielką szpulę. W ten sposób Inicjatywa CETC-ROUTE65 zostanie rozpowszechniona oraz zjednoczy społeczności, które w niedalekiej przyszłości będą miały szansę stać się jej bezpośrednimi beneficjentami.

Źródło:

Autor: Wojciech Königsberg UMWL

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00