– Próbujemy przypomnieć o tym festiwalu wszystkim uczniom szkół muzycznych w całym regionie – deklaruje Daniel. Tegoroczna edycja będzie nastawiona na warsztaty prowadzone przez dwukrotnego uczestnika konkursu chopinowskiego – Zbigniewa Raubo. Organizatorzy nie planują natomiast części konkursowej.
Imprezie towarzyszyć będzie pokaz filmów o Fryderyku Chopinie, wystawa zdjęć, plakatów i programów koncertowych dotyczących Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Daniel Grupa powiedział, że konkursem interesuje się coraz więcej ludzi, m.in. z Piły i Kalisza. Na festiwalu pojawią się też uczniowie szkół muzycznych w niemieckim Cottbus. Część pedagogów także będzie pochodziła z Niemiec
Oprócz muzyki klasycznej, podczas Festiwalu będzie można posłuchać Tria Andrzeja Jagodzińskiego, które to zaprezentuje jazzowe adaptacje utworów Chopina.
O to, jak przebiegają przygotowania do Festiwalu zapytaliśmy dyrektora artystycznego Festiwalu, Daniela Grupę: – Jestem miło zaskoczony ilością osób zainteresowanych tym wydarzeniem artystycznym. W tej chwili mamy około 20 zgłoszeń uczestników chętnych do wzięcia udziału w lekcjach pokazowych pod kierunkiem prof. Zbigniewa Raubo. Zgłoszenia napływały z całego kraju, jak i z Niemiec. Udało nam się zaprosić osoby, które dla propagowania muzyki fortepianowej w Sulechowie, jak i w Zielonej Górze zrobiły bardzo dużo dobrego.
Zapraszam miłośników jazzu i Chopina na wspaniały koncert Tria Andrzeja Jagodzińskiego, który odbędzie się 14 listopada o godzinie 19.30 w sali widowiskowej Sulechowskiego Domu Kultury. Bilety są w cenie 25 zł, a informacje o rezerwacji biletów pod numerem 68 385 22 14.
Program Festiwalu
► Dzień pierwszy (14.11.2009r.):
10.00 – rozpoczęcie festiwalu wykładem dziennikarza muzycznego Jana Popisa i zapoznanie się z życiem i twórczością F. Chopina.
11.00 – lekcje pokazowe pod kierunkiem prof. Zbigniewa Raubo – uczestnika Warszawskiego Konkursu Chopinowskiego
14.00 – obiad
15.00 – zapoznanie się z wystawą poświęconą warszawskiemu festiwalowi chopinowskiemu i wykład towarzyszący tej wystawie (kurator wystawy – Wiesława Komada) – wystawa poświęcona Chopinowi – (kurator wystawy-Bernd Weinreich – Prasident Deutsche Chopin-Gesellschaft e.V. In Cottbus)
16.30. – projekcja filmu dokumentująca Warszawski Konkurs Chopinowski
17.30. – muzyczne spotkanie przy kawie (kawiarnia zbór) – wymiana myśli pomiędzy wykładowcami z Polski i profesorami (uczestnikami Festiwalu) z Kraju Związkowego Brandenburgia.
19.30. – koncert ,,Chopin w kolorach Jazzu” (trio Andrzeja Jagodzińskiego)
20.30. – spotkanie uczestników Festiwalu z pianistą A. Jogodzińskim
► Dzień drugi (15.11.2009r.):
10.00. – lekcje pokazowe pod kierunkiem prof. Zbigniewa Raubo – uczestnika Warszawskiego Konkursu Chopinowskiego
13.30. – obiad
14.00. – wyjazd do studia nagrań RecPublica (rejestracje uczestników festiwalu)
19.00. – zakończenie Festiwalu (Sala Widowiskowa w dawnym Zborze) – wręczenie certyfikatów i płyt dvd dokumentujących pobyt uczestników na Festiwalu.
Współorganizatorem Festiwalu Muzyki Fryderyka Chopina jest Urząd Miasta Cottbus. Festiwal realizowany jest przy wsparciu funduszu małych projektów w Euroregionie Sprewa-Nysa-Bóbr w ramach europejskiej współpracy terytorialnej.
Autor: Karol Tokarczyk