ROZMOWA NA 96 FM:

Budżet Obywatelski 2.0?

Za nami pięć edycji Budżetu Obywatelskiego w Zielonej Górze. Budżet zmienia się z roku na rok, ale wciąż nie jest idealny.

Udoskonalić chce go zielonogórska Rada Pożytku Publicznego, która wraca do korzeni, a więc do dialogu i  wypracowania wspólnego stanowiska. O tym mówił w Rozmowie na 96 FM Tomasz Lehman, przewodniczący rady.

Rada Pożytku Publicznego obserwuje, że budżet obywatelski budzi wiele kontrowersji, a też wiele podmiotów czy osób ma swoje pomysły i kieruje je do Urzędu Miasta w sposób mniej lub bardziej formalny. Uznaliśmy, że my jako RPP powinniśmy zebrać wszystkie osoby, które mają potrzebę wypowiedzenia się w tym temacie i spróbować zrobić to razem. Zaprosiliśmy do tego radę młodzieżową, seniorów, osób niepełnosprawnych, czyli wszystkie cztery rady społeczne. Poza tym organizacje pozarządowe. Nasze działanie nie ma być czymś oddolnym, tylko chcemy zrobić to na zasadzie dialogu.

Lehman liczy, że to działanie pokaże, ie Zielona Góra potrafi działać wspólnie, a dzięki temu stworzyć coś ciekawego, co być może będzie wzorem dla innych miast. Przewodniczący rady przypomina, że idea budżetu obywatelskiego nie jest regulowana żadną ustawą.

Na poziomach lokalnych powstaje to albo w formie zarządzenia, albo uchwały. Nie może powstać regulamin, bo nie ma centralnej ustawy, która by o tym mówiła. To też pozwala na korygowanie budżetu. Są miasta, które poprawiły po 4-5 edycjach, uznały, że trzeba coś zmienić. Idą w kierunku źródła. To źródło jest takie, że mieszkańcy mają się spotykać, ustalać, co dla nich jest ważne na ich terytorium – osiedlu czy dzielnicy.

Społecznicy spotkają się we wtorek, 9 maja o 17:00 w Ośrodku Wsparcia Ekonomii Społecznej przy ul. Dąbrowskiego. Cała Rozmowa na 96 FM do wysłuchania poniżej.

Rozmowa na 96 FM 26-04

 

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00