Zdolność kredytowa potrafi spędzić sen z powiek. W sytuacji, gdy bank nie chce pożyczyć nam tyle, ile byśmy chcieli, musimy wziąć sprawy w swoje ręce. Istnieje kilka sposobów, by z niewielkimi wyrzeczeniami uzyskać więcej środków. Plan wymaga konsekwencji, ale się opłaca!
Pierwszym krokiem na drodze po mieszkanie jest wstępna analiza własnych możliwości finansowych. Dzięki temu będziemy mogli ustalić parametry nieruchomości, która wpisuje się w widełki cenowe. Dlatego warto sprawdzić kalkulator zdolności kredytowej Hipoteki.net, który szybko i bez zbędnych pytań ,obliczy wstępne warunki kredytu hipotecznego.
Co zrobić, gdy kredyt będzie za niski
To jeszcze nie przekreśla szansy na zakup wymarzonej nieruchomości. Kroki, które możemy podjąć, najlepiej podzielić na dwie grupy. Pierwszą z nich są działania związane z samym zobowiązaniem.
- Decydując się na raty równe możemy uzyskać wyższy kredyt. Wiąże się to z tym, że przy ratach malejących, w pierwszym okresie, który jest brany pod uwagę podczas wyliczania zdolności kredytowej rata jest stosunkowo wysoka. Dlatego też suma środków, które mogą zostać przyznane będzie niższa.
- Wydłużając okres spłaty uzyskamy większe pieniądze. Niestety, każdy rok to dodatkowe koszty. Jednak czasem jest to jedyna możliwość.
- Wyższy wkład własny umożliwia otrzymanie większej ilości środków. Rozwiązanie szczególnie popularne w związku z programem Mieszkanie dla Młodych. Z założenia MdM – MdMprogram.com ma pomóc Polakom w zakupie nieruchomość poprzez dofinansowanie wkładu własnego. Każda dodatkowa złotówka daje lepsze możliwości negocjacyjne. A co najważniejsze: niższe raty przez cały okres spłacania kredytu hipotecznego.
Drugą grupą będą wszelkie kroki podjęte wobec własnych funduszy.
- Warto sprawdzić, czy nie posiadamy żadnych zaległości wpisanych w BIK. Pierwszą czynność, jaką wykonuje bank, to prześwietlenie zainteresowanego kredytem. W razie problemów, należy zwrócić się ze sprostowaniem.
- Posiadając sprzęt elektroniczny, czy np. meble wzięte na raty, rozważ spłacenie wszystkiego od razu. Banki takie pożyczki wliczają w miesięczne koszty utrzymania, przez co Twoja zdolność kredytowa będzie niższa. To samo dotyczy kart kredytowych, które dla instytucji finansowych są kolejnymi, potencjalnymi długami. Dlatego, jeżeli nie potrzebujesz takiej usługi finansowej, zwróć się z wnioskiem o jej wyłączenie.
- Czy ktoś mógłby pomóc Tobie i dołączyć do kredytu? Dzięki dodatkowemu zabezpieczeniu otrzymamy większe środki.
Co może zaproponować bank?
W wachlarzu dodatkowych usług, instytucje finansowe posiadają również specjalne zabezpieczenia, które gwarantują spłatę zobowiązania w niekorzystnych okolicznościach. Dzięki ubezpieczeniom, nie martwimy się możliwymi problemami. Do podstawowych, tych na życie, czy zabezpieczających nieruchomość, można wybrać np. od utraty pracy. Dzięki temu nie spadną na nas dwie tragedie jednocześnie: zawodowa i finansowa.
Nie ma obowiązku wyboru dodatkowych usług w banku, w którym staramy się o kredyt hipoteczny. Możemy spokojnie szukać najbardziej korzystnej dla nas usługi finansowej, chociażby na http://ubezpieczeniekredytowe.pl/. Sprawdzenie najlepszych ofert to możliwość oszczędzenia sporej sumy pieniędzy. Co więcej, takie dodatkowe zabezpieczenia to świetna karta przetargowa. Dzięki nim możliwe jest otrzymanie wyższego kredytu, czy też obniżenie prowizji.
Rozsądne działania wymagają od nas czasu. By oszczędzić, należy poświęcić kilka godzin na wybór odpowiednich usług, czy analizę własnej sytuacji. To jednak ma sens. Z kredytem hipotecznym będziemy związani przez długie lata. Dlatego nieruchomość musi być idealna, a warunki zobowiązania muszą być odpowiednio dobrane.