Otwartość na nowe doświadczenia, w tym zagraniczne podróże, jest ideą tegorocznego Festiwalu Nauki. Pod hasłem „Z UZ dookoła świata” czeka nas szereg wydarzeń, które pokażą możliwości zaangażowania mieszkańców i studentów.
Międzynarodowy charakter uczelnianego święta podkreśli udział studentów z programu wymiany Erasmus. Obcokrajowcy zorganizują m.in. strefę relaksu z Erasmus+ na uczelnianym stadionie.
Zielona Góra i uniwersytet to również miejsce przyjazne dla zagranicznych wykładowców. O tym przekonamy się podczas „Gotowania na trawie”. W rolę kucharza wcieli się prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą, prof. Giorgi Melikidze, który przygotuje dania gruzińskie.
– Gruzińska kuchnia jest dość ciekawa. Niestety w Zielonej Górze jej nie ma, w Warszawie jest kilka dobrych lokali z gruzińskimi potrawami. W tradycji to kuchnia trochę ostra, ale do uregulowania. Dużo w niej potraw mięsnych i warzyw.
Poza akcentami światowymi nie zabraknie tych lokalnych. Pierwszy festiwalowy dzień to przede wszystkim wydarzenia sportowe, takie jak charytatywny Bieg dla Transplantacji. O jego idei mówiła prof. Bogumiła Burda z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Nerka”.
– Mówimy o pewnej integracji, bowiem w Polsce mamy najmniej przeszczepów rodzinnych na świecie. Z Zielonej Góry w tamtym roku tylko 3 osoby otrzymały przeszczep, a ponad 100 osób jest dializowanych. Niestety musimy o tym coraz częściej mówić. Nasz bieg jest drugim w Polsce biegiem dla transplantacji. Jest bardzo otwarty, bo łączymy to z biegami dla dzieci. Będziemy mieli swoje stoisko, będzie można otrzymać oświadczenia woli, mówiące o tym, że jestem świadomy tego, że mogę być dawcą, ale też biorcą.
Trasa biegu ma długość 6 kilometrów. Składa się z dwóch pętli, które prowadzą m.in. przez Park Poetów. Limit miejsc – 350 zawodników – został wypełniony, jednak przewidywane jest jego zwiększenie. O wolne miejsca można pytać w biurze zawodów w hali przy ul. Szafrana oraz w dniu biegu przed jego startem. Bieg dla Transplantacji ruszy 4 czerwca o 10:30.
Festiwal Nauki to także prezentacja wydziałów uniwersytetu. Obszerną ofertę przygotował m.in. Wydział Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki. Dużym zainteresowaniem cieszą się też pokazy związane z matematyką i fizyką.
– Mamy ponad 20 wystaw, 20 wykładów i ponad 100 pokazów i warsztatów. Mogą w nich uczestniczyć zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Nowością jest formularz elektroniczny. Zapisy będą trwały do 30 maja – zachęca Małgorzata Ratajczak-Gulba, koordynator festiwalu.
Festiwal Nauki odbędzie się 4 i 5 czerwca na stadionie uniwersyteckim przy ul. Wyspiańskiego oraz na poszczególnych wydziałach. Szczegóły – na stronie fn.uz.zgora.pl.