LUBUSKIE:

3 miliony i konsultacje kontra nowotwory. Nowy projekt profilaktyczny w regionie

Pomimo wielu akcji profilaktycznych w Lubuskiem wciąż istnieją zdrowotne „białe plamy”. Na badania, które pozwalają wcześnie wykryć nowotwory, zgłasza się mniej niż 50% pacjentów z grupy ryzyka. Dlatego Urząd Marszałkowski przeznacza kolejne fundusze na ochronę zdrowia.

Tym razem będzie to program wczesnej diagnostyki i zapobiegania nowotworom złośliwym jelita grubego, szyjki macicy i piersi. Dotyczy on przede wszystkim tych obszarów województwa, gdzie na badania zgłasza się najmniej Lubuszan lub badań prowadzi się najmniej.

Rak piersi to głównie powiaty sulęciński, nowosolski, żarski, żagański i Gorzów Wielkopolski. Rak szyjki macicy – powiat żarski, żagański, międzyrzecki, sulęciński i krośnieński. I rak jelita grubego – powiat krośnieński, zielonogórski, żagański, żarski, wschowski i miasto Zielona Góra. Nie jest oczywiście powiedziane, że pacjenci z innych powiatów nie będą mogli tych badań skorzystać. Przede wszystkim badania będą przeznaczone dla wspomnianych obszarów. Są jednak pewne ograniczenia wiekowemówi Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego.

Do programu wczesnego wykrywania raka piersi kwalifikują się kobiety w wieku 50-69 lat, diagnostyki raka szyjki macicy – Lubuszanki od 25 do 59 lat, a do zapobiegania rakowi jelita grubego – osoby od 55 do 64 lat lub w wieku 25-65 lat z potwierdzonym obciążeniem genetycznym.

Projekt będzie realizowany w partnerstwie z wojewódzkimi lekarzami i przychodniami. Jedną z nich jest Zdrojowa Clinic – placówka, która specjalizuje się m.in. w badaniach gastroenterologicznych i hepatologicznych.

Rak jelita grubego najczęściej znajduje się na pierwszym miejscu wśród nowotworów, bez względu na płeć pacjenta. Wczesne wykrycie raka bądź stanów przedrakowych w trakcie kolonoskopii – bo o tych badaniach mówimy – pozwala na trwałe wyleczenie choroby. Możemy wykrywać i usuwać polipy (najczęstsze stany przedrakowe) bądź wczesne, bezobjawowe raki  stwierdza dr Dariusz Giezowski.

Program obejmuje badania i akcje informacyjno-edukacyjne. Lekarze w 16 punktach konsultacyjnych będą prowadzić wstępne diagnozy i kierować na badania. Można będzie także zgłaszać się na nie samodzielnie. Wówczas zwrócone zostaną koszty dojazdu.

Urząd szacuje, że dzięki programowi uda się przebadać ponad 6 tysięcy mieszkańców. Na realizację całego projektu przeznaczono ponad 3 miliony 580 tysięcy złotych z Europejskiego Funduszu Społecznego. W przygotowaniu jest również projekt rehabilitacji schorzeń układu ruchu.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00