WOŚP

Bezpieczeństwo przede wszystkim. Ważne zmiany [Woodstock 2017]

O tym, że Przystanek Woodstock jest częściowo imprezą podwyższonego ryzyka, Jurek Owsiak i organizatorzy dowiedzieli się z mediów dokładnie rok temu na trzy tygodnie przed rozpoczęciem festiwalu. Festiwal pomimo tego wystartował, pokazując jak co roku klasę w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa uczestników. W tym roku również najpiękniejszy festiwal świata będzie wydarzeniem o podwyższonym charakterze. Zobaczcie, jakie zmiany czekają na nas podczas tegorocznej edycji.

Woodstock w tym roku odbędzie się w dniach 3-4-5 sierpnia.

Na początku lipca w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się spotkanie Komendy Wojewódzkiej Policji z organizatorami 23. Przystanku Woodstock.  Omówione zostały plany operacyjne wszystkich służb od lat zaangażowanych w zabezpieczenie Przystanku Woodstock, w tym działania służb organizatora Festiwalu. Podobne spotkania organizowane są corocznie, a tematyka spotkań dotyczy przygotowań do zabezpieczenia imprezy uwzględniając zagrożenia wynikające z analiz zdarzeń z poprzednich edycji, a także o nowe zagrożenia.

Od nas wszystkich zależy, jak będziemy się czuli na Przystanku Woodstock 2017. Wszyscy razem organizujemy o tworzymy ten festiwal i to od nas zależy, czy będzie na nim bezpieczniemówi Jurek Owsiak, prezes zarządu Fundacji WOŚP i twórca festiwalu Przystanek Woodstock.

Podczas tegorocznej edycji Przystanku Woodstock pojawi się kilka ważnych zmian.

Ustaliliśmy, że teren pod sceną będzie ogrodzony lekkimi barierkami, przy których będziemy was sprawdzali. Możecie wejść z plecakiem, w którym macie bluzę, wodę, czy kanapkę. Ale będziemy do tych plecaków zaglądać. Nie będziecie mogli wnieść alkoholu, będzie zakaz wnoszenia piwa na zabawę pod scenąmówi Jurek Owsiak.

Nad bezpieczeństwem imprez masowych organizowanych w ramach festiwalu Przystanek Woodstock czuwa kilka tysięcy osób. Podstawę zabezpieczenia stanowi służba informacyjna festiwalu – „Pokojowy Patrol”, czyli grupa ponad 1000 pełnoletnich osób, które przeszły specjalistyczne i certyfikowane szkolenia zgodnie z wymogami Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Pracę „Pokojowego Patrolu” wspiera kilkuset kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej – tzw. „Niebieski Patrol” – posiadających kwalifikacje pracowników służb porządkowych na imprezach masowych zgodnie z wymogami Ustawy. Zarówno „Pokojowy Patrol”, jak i „Niebieski Patrol” to służby mające doświadczenia z pracy na co najmniej kilku edycjach Festiwalu, a często również na wielu innych imprezach masowych. Potrafią udzielać pierwszej pomocy. Ich działania są szybkie i skuteczne, ale jednocześnie przemyślane i adekwatne do istniejącego zagrożenia. Ich wiedza, umiejętności i skuteczność od lat są chwalone przez policję i inne profesjonalne służby zabezpieczenia. To zawodowcy, którzy mają za sobą pracę na wielu imprezach masowych, także tych o podwyższonym ryzyku.

System zabezpieczenia medycznego stanowi ok.  300 osób pracujących w tzw. „Medycznym Patrolu”. Są to osoby posiadające wykształcenie medyczne, przede wszystkim ratownicy medyczni oraz lekarze.Zapleczem do pracy „Medycznego Patrolu” jest doskonale wyposażony w najnowocześniejsze urządzenia medyczne tzw. „szpital polowy”, sieć rozmieszczonych na całym terenie festiwalu punktów pierwszej pomocy oraz środki transportu w formie quadów i ambulansów.

Dla tych, którzy zdecydują się na podróż autem, mamy  również ważną informację. Organizatorzy Przystanku Woodstock już w minionym roku  poinformowali, że  kierowcy aut będą zmuszeni zostawić swoje pojazdy poza terenem pól namiotowych. Jest to wymóg jaki postawiły służby zabezpieczenia Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, w celu zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom.  Osoby, które wcześniej zaparkują na polach namiotowych, będą poproszone o przestawienie samochodu. Wjechać będzie można na teren „Pola Malinowskiego” oraz na specjalnie przygotowane parkingi wokół Przystanku. Wjazd na pole namiotowe będzie zabroniony.

 

 

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00