O tym, że Przystanek Woodstock jest częściowo imprezą podwyższonego ryzyka, Jurek Owsiak i organizatorzy dowiedzieli się z mediów dokładnie rok temu na trzy tygodnie przed rozpoczęciem festiwalu. Festiwal pomimo tego wystartował, pokazując jak co roku klasę w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa uczestników. W tym roku również najpiękniejszy festiwal świata będzie wydarzeniem o podwyższonym charakterze. Zobaczcie, jakie zmiany czekają na nas podczas tegorocznej edycji.
Na początku lipca w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się spotkanie Komendy Wojewódzkiej Policji z organizatorami 23. Przystanku Woodstock. Omówione zostały plany operacyjne wszystkich służb od lat zaangażowanych w zabezpieczenie Przystanku Woodstock, w tym działania służb organizatora Festiwalu. Podobne spotkania organizowane są corocznie, a tematyka spotkań dotyczy przygotowań do zabezpieczenia imprezy uwzględniając zagrożenia wynikające z analiz zdarzeń z poprzednich edycji, a także o nowe zagrożenia.
Podczas tegorocznej edycji Przystanku Woodstock pojawi się kilka ważnych zmian.
Nad bezpieczeństwem imprez masowych organizowanych w ramach festiwalu Przystanek Woodstock czuwa kilka tysięcy osób. Podstawę zabezpieczenia stanowi służba informacyjna festiwalu – „Pokojowy Patrol”, czyli grupa ponad 1000 pełnoletnich osób, które przeszły specjalistyczne i certyfikowane szkolenia zgodnie z wymogami Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Pracę „Pokojowego Patrolu” wspiera kilkuset kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej – tzw. „Niebieski Patrol” – posiadających kwalifikacje pracowników służb porządkowych na imprezach masowych zgodnie z wymogami Ustawy. Zarówno „Pokojowy Patrol”, jak i „Niebieski Patrol” to służby mające doświadczenia z pracy na co najmniej kilku edycjach Festiwalu, a często również na wielu innych imprezach masowych. Potrafią udzielać pierwszej pomocy. Ich działania są szybkie i skuteczne, ale jednocześnie przemyślane i adekwatne do istniejącego zagrożenia. Ich wiedza, umiejętności i skuteczność od lat są chwalone przez policję i inne profesjonalne służby zabezpieczenia. To zawodowcy, którzy mają za sobą pracę na wielu imprezach masowych, także tych o podwyższonym ryzyku.
System zabezpieczenia medycznego stanowi ok. 300 osób pracujących w tzw. „Medycznym Patrolu”. Są to osoby posiadające wykształcenie medyczne, przede wszystkim ratownicy medyczni oraz lekarze.Zapleczem do pracy „Medycznego Patrolu” jest doskonale wyposażony w najnowocześniejsze urządzenia medyczne tzw. „szpital polowy”, sieć rozmieszczonych na całym terenie festiwalu punktów pierwszej pomocy oraz środki transportu w formie quadów i ambulansów.
Dla tych, którzy zdecydują się na podróż autem, mamy również ważną informację. Organizatorzy Przystanku Woodstock już w minionym roku poinformowali, że kierowcy aut będą zmuszeni zostawić swoje pojazdy poza terenem pól namiotowych. Jest to wymóg jaki postawiły służby zabezpieczenia Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, w celu zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom. Osoby, które wcześniej zaparkują na polach namiotowych, będą poproszone o przestawienie samochodu. Wjechać będzie można na teren „Pola Malinowskiego” oraz na specjalnie przygotowane parkingi wokół Przystanku. Wjazd na pole namiotowe będzie zabroniony.