Zdaniem naszego gościa w jednym i drugim przypadku (współpraca z gospodarką i promocja nauk ścisłych) ważny jest powrót matematyki na maturę. – Uważam, że ta decyzja zapadła dużo za późno ta decyzja miała zapaść już 8 lat temu, wtedy jednak polityka przeważyła i decyzja wtedy jeszcze nie zapadła. Uważam, że to jest dobre nie tyle dla mnie czy matematyków co dla społeczeństwa – przekonuje Cegielski.
Promocji nauk ścisłych mają też służyć konkursy matematyczne, przeprowadzane przez wydział, oraz kursy przygotowawcze dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych. Prof. Andrzej Cegielski wyjaśnił, że dzięki tym działaniom polska gospodarka może liczyć na dobrze przygotowane kadry. Dziekan mówił również o konkretnych przykładach współpracy nauki i biznesu. – Ta współpraca istnieje, aczkolwiek my oczekujemy czy jesteśmy gotowi na współpracę w znacznie szerszym zakresie. W tym momencie współpracujemy z Lumelem. Już od wielu lat jest to bardzo owocna praca, tam powstawały prace magisterskie. Współpracujemy również z Okręgową Dyrekcją Lasów Państwowych – uzupełnia prof. Cegielski.
Prof. Cegielski powiedział także, że współczesna nauka dysponuje rozwiązaniami, które mogą znacznie ułatwić prowadzenie przedsiębiorstwa. – Wiele firm będzie chciało współpracować z nami po to, aby móc rozwiązywać problemy, aby w sposób bardziej optymalny ukierunkować produkcję. Tego typu możliwości są i ja przypuszczam, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jakie są możliwości matematyki dzisiaj – mówi prof. Cegielski.
Gość Kwadransa Akademickiego cieszył się ze stypendiów prezydenta miasta dla najzdolniejszych absolwentów liceów, którzy zaczynają studia na kierunkach technicznych i ścisłych. – Tu widać pewien postęp – powiedział nasz dziekan Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii.
Autor: Karol Tokarczyk