Kolekcja Lubuskiej Zachęty Sztuki Współczesnej jest wypadkową kilku czynników, budujących lokalny obszar sztuki współczesnej. Najważniejszym założeniem jest tu fakt istnienia na terenie województwa dwóch muzeów, w których kolekcjach sztuka współczesna odgrywa istotną rolę. Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim jest sukcesorem „Arsenału", wystawy granicznej w historii polskiej sztuki powojennej, będącej manifestacją wyzwalania się sztuki spod formalnej i ideowej opresji socrealizmu. Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze gromadzi m.in. prace prezentowane na wystawach „Złotego Grona" i „Biennale Sztuki Nowej", imprezach które podsumowywały bieżącą działalność polskich artystów od lat 60-tych aż do 90-tych ubiegłego wieku.
Kolekcja ma więc być w pewnym stopniu uzupełnieniem zbiorów obu Muzeów, jednocześnie jednak stanowić powinna odrębny zestaw dzieł, dających odbiorcom obraz różnorodności postaw w sztuce polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które akcentują aktywny stosunek artysty do otaczającej go rzeczywistości.
Z konieczności, wynikającej z powyżej naszkicowanych wątków, kolekcja jest budowana jako eklektyczna formalnie i ideowo. Warunkiem podstawowym w doborze prac jest adekwatność do najciekawszych nurtów w polskiej sztuce, zarówno w historycznym, jak i aktualnym aspekcie. Pozwala to na zapoczątkowanie zestawu prac, który z jednej strony jest zwartą, ciekawą ekspozycyjnie wystawą, z drugiej zaś jest rodzajem lekcji, edukacyjnie istotnej prezentacji polskiej sztuki powstałej w ostatnim czterdziestoleciu i ciągle tworzonej.
Autor: BPUZ