Ustrój uczelni, finanse w szkolnictwie wyższym oraz doskonałość naukowa – dyskusje o takiej tematyce rektorzy, prorektorzy i kanclerze 27 polskich uczelni podjęli na konferencji „Szanse i zagrożenia mniejszych i średnich uczelni akademickich w świetle proponowanej ustawy”, która miała miejsce na Uniwersytecie Zielonogórskim.
Ustawa 2.0 największe obawy wywołuje wśród przedstawicieli mniejszych ośrodków akademickich. Dziś na ten temat z władzami polskich uczelni rozmawiał minister nauki i szkolnictwa wyższego wicepremier Jarosław Gowin. Najwięcej dyskutowano o algorytmie, według którego uczelnie są finansowane.
Kolejny raz powrócił strach, że zmiany będą promować największe i najpopularniejsze ośrodki akademickie, a uczelnie regionalne zepchną na margines. Wicepremier stwierdził, że dziś te obawy zostały rozwiane.
Przesłanie dla mniejszych ośrodków od ministra, to podnoszenie kwalifikacji przez wszystkie ośrodki naukowe. Gowin jest przekonany, że Ustawa 2.0, która odchodzi od masowego kształcenia będzie też szansą dla uczelni regionalnych. Wicepremier podkreślił, że w wyniku niżu demograficznego i na skutek naturalnych procesów rynkowych zniknie sporo uczelni niepublicznych. Zaznaczył, że ministerstwo nie przewiduje, żeby jakakolwiek uczelnia publiczna była zagrożona. Ponadto przywołał tu zabieg konsolidacji, który odbył się na Uniwersytecie Zielonogórskim i połączeniu PWSZ w Sulechowie. To też, zdaniem Gowina, w świetle Ustawy 2.0 jest bardzo dobra propozycja na umacnianie mniejszych ośrodków akademickich.