ZIELONA GÓRA:

Takie perełki zobaczysz raz na kilka lat [Nieznana Zielona Góra, odc. 15]

Pod niektórymi reklamami sklepów w naszym mieście znajdują się perełki architektoniczne, które można zobaczyć raz na kilka lat – przy zmianach wizualnych danego sklepu… Przez dwa listopadowe tygodnie można było podziwiać perełkę przy ul. Dworcowej 1.

Był to dąb, w oryginalnych przedwojennych barwach, będący pozostałością reklamy wejściowej hotelu i restauracji „Deutsche Eiche”.

To przy przy tej ulicy znajduje się jedna z piękniejszych kamienic naszego miasta. Została zbudowana w 1903 roku na miejscu dawnej winnicy należącej do Carla Mühle. Inwestorem był zielonogórski producent alkoholi Adolph Bitterlich, którego destylarnia znajdowała się tuż obok kamienicy. Był on cenionym producentem, a jego wyroby alkoholowe oferowano w wielu sklepach.

Na parterze domu znajdowała się dochodowa gospoda „Niemiecki Dąb”. W latach 30. XX wieku gospoda została sprzedana, a nowy właściciel, Georg Dickenscheim, zamienił ją w bardzo dobrze prosperujący (jeden z popularniejszych) hoteli z restauracją. W reklamach prasowych tamtego okresu można znaleźć informacje, że restauracja zapraszała na dania z tłustych gęsi, wieprzowiny, zajęcy. Na miejscu można było spróbować świeżych kiełbas i szynek z własnego wyrobu. Oferowano w niej także zielonogórskie wina i likiery. Oczywiście nie mogło obyć się bez świniobić.

Po wojnie w zabudowaniach przy ul. Walki Młodych 1 (powojenna nazwa ul. Dworcowej) znajdowała się rozlewnia alkoholi Leona Mitulskiego. W dawnej restauracji znajdowała się Spółdzielnia Spożywcza i popularny wśród zielonogórzan sklep „Nr 26”. Od kilku lat funkcjonuje tam sklep spożywczy, którego logo zostało nałożone na ten element architektoniczny całkowicie go zasłaniając. Teraz, kiedy sieć przechodzi rebranding, znów można zobaczyć na kamienicy dąb. Niestety tylko na chwilę, gdyż zostanie ponownie zasłonięty reklamą sklepową.

Warto zwrócić uwagę na tę kamienicę, bo pozostałości po dawnym „dębowym hotelu” jest więcej, np. zdobienia okien z motywami liści dębu. Sama klatka schodowa także jest typowo hotelowa.

 

Tekst i zdjęcia:
dr Grzegorz Biszczanik – historyk, filokartysta, znawca dziejów Zielonej Góry

 Fot. Alicja Skowrońska


1910 r. vs 2017 r. Na górnym widoku pokazany jest charakterystyczny dąb oraz napis „Deutsche Eiche”.
Przedwojenna reklama rozlewni alkoholi Bitterlicha.

 

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00