Najlepsze utwory literackie, dziennikarskie i teksty naukowe 2017 roku powalczą o kolejne Lubuskie Wawrzyny. Te coroczne wyróżnienia powędrują do twórców związanych z regionem. Do nadsyłania zgłoszeń pozostał tydzień.
W tej edycji pojawiło się kilka zmian w regulaminie konkursu. Zapewne ucieszą one osoby, które startowały w poprzednich konkursach.
W tym roku uruchomiono także stronę internetową wawrzyny.norwid.net.pl. Można na niej śledzić wszystko, co związane z Wawrzynami. Sukcesywnie będą się tam pojawiać nazwiska nominowanych oraz skład konkursowej kapituły.
Wawrzyn Literacki otrzyma autor lub autorzy najlepszej książki z zakresu poezji, prozy, dramatu lub eseistyki. Zasady jego przyznawania wyjaśniła Małgorzata Domagała, sekretarz konkursu.
Wawrzyn Dziennikarski mogą natomiast zdobyć dziennikarze wszelkich mediów, którzy poruszali ważne sprawy związane z regionem i społeczeństwem. Gatunek dziennikarski – dowolny. Może to być wywiad, artykuł polemiczny lub reportaż. I tutaj również należy spełnić kilka formalności.
Wawrzyn Naukowy powędruje do autora najlepszej publikacji naukowej nt. Ziemi Lubuskiej czy Środkowego Nadodrza. Książka musi zawierać pełen warsztat naukowy – przypisy, bibliografię i recenzję wydawniczą.
Kandydatów mogą zgłosić organizacje, stowarzyszenia lub osoby fizyczne. Istotna jest zgoda autora lub w przypadku twórców nieżyjących – jego rodziny. Termin mija 19 stycznia.
W konkursie bibliotekom wojewódzkim w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim partneruje wiele instytucji. To m.in. lubuski oddział Związku Literatów Polskich, Uniwersytet Zielonogórski, Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim i Stowarzyszenie Dziennikarzy Lubuskich. Do tego grona dołączyło słubickie Collegium Polonicum.
Lubuski Wawrzyn Literacki zostanie wręczony po raz 24., Naukowy – po raz 13., a Dziennikarski – po raz 5. Gala odbędzie się 22 lutego w Sali Dębowej biblioteki Norwida.