LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

„Lubuskie Oscary” coraz bliżej. Poznajcie nominowanych

Już za tydzień poznamy autorów najlepszych utworów literackich, naukowych i dziennikarskich związanych z województwem lubuskim. Tyle czasu pozostało do gali rozdania Lubuskich Wawrzynów. Tymczasem bez ujawniania istotnych szczegółów zdradzamy, jak będzie wyglądać uroczystość i kto jest nominowany do nagród.

Wawrzyn Literacki zostanie wręczony po raz 24., Naukowy – po raz 13., a Dziennikarski ma już swoją 5. edycję. Na galę obowiązują zaproszenia. Osoby, które go nie otrzymały, będą mogły zobaczyć uroczystość w kawiarence. – Kawiarenka będzie obok Sali Dębowej, w galerii. Tam będzie relacja na żywo. Każdy, kto przyjdzie będzie mógł usiąść, wypić kawę i obejrzeć relację. Serdecznie zapraszamy – zachęca Przemysław Bartkowiak, koordynator Lubuskich Wawrzynów.

Sala Dębowa to oczywiście dawna nazwa Sali im. Janusza Koniusza. Właśnie w niej zasiądą wszyscy laureaci i nominowani.

Do konkursu w kategorii Lubuskiego Wawrzynu Literackiego wpłynęło 41 książek. Na liście nominowanych publikacji znalazły się powieści, tomiki poezji, a także zapiski zebrane z dzienników, m.in. „Kroniki księżnej Dino” autorstwa Jarosława Skorulskiego.

O Wawrzyn Naukowy walczyły 23 publikacje. Nominowanych zostało sześć. To m.in. książka „Mistrzowie, legendy, idole z kart historii lubuskiego sportu” Andrzeja Flügela i Szymona Kozicy oraz „Gra o węgiel” autorstwa Doroty Szaban.

W większości są to prace naukowe, co nie jest, powiedzmy, normalne. Gdy spojrzymy w historię Wawrzynów, przodują jednak prace popularnonaukowe. W tym roku jest zupełnie na odwrót – prac naukowych jest kilkanaście. I co ważne, te prace są naprawdę na wysokim poziomie i bardzo zbliżonym do siebie. W tym roku jest bardzo różnorodnie – nie tylko historia. Mamy socjologię, literaturoznawstwo, książki o sporcie. Historia również się znalazła, ale spektrum jest o wiele szersze.dr Paweł Kalisz, sekretarz Lubuskiego Wawrzynu Naukowego

Poziom zgłoszonych utworów chwali również dr Robert Rudiak, sekretarz Wawrzynu Dziennikarskiego. Do zmagań w tej kategorii nadesłano 21 materiałów prasowych, radiowych, internetowych i telewizyjnych.

Kapituła bardzo wysoko oceniła tegoroczny poziom. Natomiast, co jest bardzo istotne, jednoznacznie wskazała laureata tegorocznego Wawrzynu. Ta jednomyślność, zgodność potwierdza, że ten dziennikarz faktycznie zasłużył na nagrodę. Tematyka jak zawsze była przeróżna: dziennikarstwo sportowe, kulturalne, gospodarcze społeczne. W tym roku uhonorowano właśnie tych dziennikarzy, którzy podejmowali społeczne sprawy regionu.dr Robert Rudiak

Lubuskie Wawrzyny i inne wyróżnienia zostaną rozdane 22 lutego o godzinie 18:00 w Sali im. Janusza Koniusza w bibliotece Norwida. W programie uroczystości przewidziano również specjalne wydanie Krakowskiego Salonu Poezji. Fragmenty listów Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego będą czytać aktorzy Lubuskiego Teatru – Ernest Nita i James Malcolm.

Poniżej lista nominowanych do Lubuskich Wawrzynów.

LUBUSKI WAWRZYN LITERACKI

Agnieszka Ginko : Kruche

Anna Jelak-Bogusz : Zegarowa kukułka wiersze dzieciom kuka

Janusz Koniusz : Wiersze ostatnie

Agnieszka Leśniewska : Wyprawa w częstochowskie

Zofia Mąkosa : Wendyjska winnica

Kalina Moskaluk : Człowiek otwarty

Marcin Radwański : Danie główne

Alfred Siatecki : Pomsta ; Pozaduszki

Jarosław Skorulski : Kroniki księżnej Dino. Zapiski z Zatonia z lat 1840-1861

Tadeusz Szyfer : Pikantne (z)dania do wyśmiewania

Jacek Uglik : Trzeba by jakoś umrzeć

Marek Lobo Wojciechowski : Krwiobieg

LUBUSKI WAWRZYN NAUKOWY

Andrzej FlügelSzymon Kozica : Mistrzowie, legendy, idole z kart historii lubuskiego sportu

Ludwik Lipnicki : Drzewa i krzewy Drezdenka

Juliusz Sikorski : Państwo i Kościół na Ziemi Lubuskiej w latach 1945-1956

Jarosław Skorulski : Kroniki księżnej Dino. Zapiski z Zatonia z lat 1840-1861

Dorota Szaban : Gra o węgiel. Socjologiczne uwarunkowania konfliktu wokół planów powstania kompleksu wydobywczo-energetycznego w województwie lubuskim

Katarzyna Taborska : Literatura miejsca. Piśmiennictwo postlandsberskie

LUBUSKI WAWRZYN DZIENNIKARSKI

Zbigniew Borek (“Gazeta Lubuska”) za artykuły prasowe : Katedra się pali, czyli z takich rzeczy się nie żartuje; Kto jest ofiarą, a kto katem, czyli oprawcy się nie zapomina; W oknie płonął człowiek. 34 lata temu podpalił się Henryk Wasiluk; Tryb faksowy, czyli trzeba zrobić z sędziami porządek.

Dariusz Chajewski (“Gazeta Lubuska”) za artykuły prasowe: Groza. Milicjanci z psami na korytarzu, surowe, zimne oblicze sędziów; Nie czułem się chuliganem. Nie sięgałem po kamienie, aby tłuc witryny; Najpierw przez przypadek zostali ofiarami. Dziś są bohaterami…; To ja jestem dziewczynką z tej fotografii.

Cezary Galek (Radio Zachód) za audycje radiowe: Nigdy nie odwracam głowy; Świadectwo; To był nasz dom; Pomnik historii.

Kamil Hypki (Radio Zachód) za audycje radiowe : Wydarzenia, których nie znacie; Gdzie zrodziła się wolność; Wezwani; Ucieczka.

Maciej Piotrowski (TVP) za reportaże telewizyjne : Wykluczona; Śmierdzący biznes; Egzekutor; Tato.

fot. Aleksandra Pietruszewska
Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00