Medycyna kosmiczna może wydawać się mało przyziemną dziedziną, ale tylko z nazwy. Badania wpływu warunków w kosmosie na organizm człowieka pomagają ulepszyć medycynę w ogóle. O tym usłyszymy podczas konferencji Space Medicine Expo.
Do Zielonej Góry przyjadą przedstawiciele Politechniki Gdańskiej. Z nimi właśnie nawiązało współpracę Koło Naukowe Medycyny Kosmicznej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wspólny projekt wiąże się z wykorzystaniem balonów stratosferycznych.
Misja stratosferyczna jest o tyle istotna, że łączymy wiedzę z zakresu medycyny – i to my jesteśmy tym członem – z wiedzą studentów politechniki. Pięknym jest to, że oni mają technologię, którą my możemy wykorzystać do naszych badań. Balony stratosferyczne, jak sama nazwa wskazuje, lecąc do stratosfery, przybliżają nam warunki panujące w przestrzeni kosmicznej. Na pewno wpływ promieniowania kosmicznego jest tam dużo bardziej intensywny. Jest to dla nas bardzo istotne i również pod tym kątem będziemy badać tkanki. Chcę natomiast powiedzieć, że to misja testowa.Jakub Szczepański, przewodniczący Koła Naukowego Medycyny Kosmicznej
Koło Medycyny Kosmicznej prowadzi badania pod nazwą „Universe of Cells”. W nich sprawdzają, na jakie szkodliwe czynniki są narażone komórki ludzkiego ciała podczas pobytu w kosmosie.
W programie Space Medicine Expo również debata o współpracy nauki, biznesu i sektora publicznego. Wydarzenie już 24 lutego od godziny 9:00 w Planetarium Wenus. Dowiecie się o nim również z portalu wzielonej.pl.
Jakub Szczepański