Prezentacje najnowszych badań naukowych i technologii medycznych, debata o współpracy nauki z przemysłem oraz wykłady na temat “kosmicznego” leczenia na ziemi. To program Space Medicine Expo – przełomowego, bo pierwszego w Europie spotkania na temat medycyny kosmicznej.
Gościem był m.in. Karol Pelzner z organizacji SIMLE, która działa na Politechnice Gdańskiej. Wraz z przewodniczącym Koła Naukowego Medycyny Kosmicznej, Jakubem Szczepańskim podpisał porozumienie o współpracy badawczej.
Organizacja SIMLE dysponuje balonem stratosferycznym, który zielonogórscy medycy chcą wykorzystać do badań tkanek ludzkich. Zamierzają sprawdzić, jak wpływają na nie warunki, jakie panują właśnie na poziomie stratosfery.
Space Medicine Expo to pierwsza konferencja tej skali, ale nie pierwsza w ogóle. Jak jednak mówił Aleksander Szymański, wiceprzewodniczący KNMK, od czasu pierwszego spotkania organizacja i jej pomysły bardzo się rozwinęły. Sztandarowym projektem koła jest projekt “Universe of Cells”. O nim – prof. Agnieszka Ziółkowska, opiekunka koła:
Uniwersytet Zielonogórski reprezentował też prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą, prof. Giorgi Melikidze. Jest jednocześnie wykładowcą na Wydziale Fizyki i Astronomii UZ. Przyznaje, że temat medycyny kosmicznej to dla niego nowość, ale i interesujące zagadnienie: – U nas na uczelni dobra jest oczywiście astronomia. Dla mnie, ponieważ ja też jestem z astronomii, jest to ciekawe że strony medycyny. Bardzo cieszę się, że mamy możliwość gościć taką inicjatywę studentów.
Na konferencji pojawiła się również prof. Agnieszka Zembroń-Łacny, dziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu:
Jakub Szczepański, przewodniczący koła, zaznaczył, że pomysły można realizować dzięki wsparciu Uniwersytetu Zielonogórskiego, władz województwa, a także posła Jerzego Materny, przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Medycyny Kosmicznej. – To w Lubuskiem rodzi się medycyna kosmiczna, w żadnym innym województwie – dodał później na otwarciu Space Medicine Expo.
Poza częścią konferencyjną w Planetarium Wenus pojawiły się też stoiska związane z medycyną. Prezentował się na nich Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze, firma LfC czy Lubuskie Centrum Pulmonologii. Tam można było dowiedzieć się więcej choćby o Lubuskich Zębach Rekina.
Więcej informacji o kosmicznych technologiach – poniżej.
Agnieszka Kierzkowska
Sylwia Malcher-Nowak, rzecznik prasowy Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze
Żaneta Chybin, studentka fizyki medycznej