Gdańsk, starówka i Stare Miasto to dzielnice, które powinniście Państwo zwiedzić, ponieważ jest tu wiele ciekawych miejsc. Wybierzcie się na weekend lub urlop, bo w jeden dzień, nie zobaczycie wszystkich atrakcji.
Gdańsk starówka – dlaczego warto tu być?
Gdańsk jest związany z biskupem Wojciechem, który przyjechał do miasta w 997 roku i nadał nazwę miastu. Miejscowość ma długą historię i jest wyjątkowa, dlatego też chętnie odwiedzana przez polskich i zagranicznych turystów. Jeśli planujecie Państwo spędzić weekend czy urlop w Trójmieście, koniecznie odwiedźcie Europejskie Centrum Solidarności i spędźcie czas na starówce, w dzielnicy z zabytkową architekturą. W Gdańsku znajduje się ona na północ, od sławnej fontanny na Głównym Mieście, jak nazywają to miejsce tutejsi mieszkańcy. Spacerując, poznacie historię miasta i poczujecie dawną atmosferę kurortu. W Głównym Mieście są Bazylika Mariacka, Fontanna Neptun, Dwór Artusa, Ratusz Głównego Miasta czy Żuraw.
Gdzie jest Stare Miasto w Gdańsku?
Na terenie Starego Miasta żył Jan Heweliusz astronom, którego pomnik znajduje się między Kościołem św. Katarzyny a Ratuszem. Są tu ciekawe zabytki, które możecie Państwo zobaczyć, jak np.: średniowieczny Wielki Młyn, XIV. w Ratusz, Kościół św. Jana postawiony przez Krzyżaków, świątynia św. Brygidy z 1374 r. W Starym Mieście jak dowiecie się z informacji zamieszczonych na stronie https://pulsgdanska.pl/artykul/starowka-glowne-czy/1360624, nie przetrwała oryginalna zabudowa, zniszczona w czasie II wojny światowej. Zachowało się na przykład wiele fragmentów murów, co stanowi pozostałość fortyfikacji obronnych, które w XIII w. chroniły Gdańsk. Dziś stanowią rejon historycznego Starego Miasta, gdyż zostały rozebrane w latach 1271-1272, na wniosek księcia Mściwoja II. Zabytkowa dzielnica ma wiele stylów architektonicznych i starówka występuje pod wspólną nazwą Stare Miasto.
Dlaczego odwiedzić Ratusz Starego Miasta, w nim oddział Muzeum Gdańska?
W Starym Mieście znajduje się ciekawa średniowieczna budowla. Ze skweru widać Ratusz Staromiejski, w którym zatrzymywali sięm.in. polscy królowie. Rozpoczęcie stawiania skromnego obiektu murowanego miało miejsce w pierwszej połowie XIV w. ale po wybudowaniu Ratusza Głównego Miasta, w XVI w. przystąpiono do jego przebudowy. Miał styl renesansu niderlandzkiego, zdobieniami zajęli się znani holenderscy artyści. Obecnie w murach budynku działa oddział Muzeum Gdańska, z reprezentacyjnymi wnętrzami, wzbudzającymi zachwyt obiektami jak: Wielka Sala Wety, Sala „Wielki Krzysztof”, Sala Czerwona, Mała Sala Sądowa. Możecie podziwiać dawne meble, ekspozycje, a gdańska galeria fotograficzna dostarczy wiele informacji na temat historii miasta. Ratusz podczas wojny został w dużym stopniu zniszczony, ale jak w przypadku Bazyliki Mariackiej, po wielu latach odbudowany. Dziś jest podziwiany za piękno.
Jakie muzea są w Gdańsku?
W Gdańsku jest wyjątkowe Muzeum Bursztynu. Znajduje się w nim jedna z największych kolekcji na świecie, w tym szachy i szachownica z XVII w. Na Wyspie Spichrzów została otworzona Baszta Tajemnic, będąca połączeniem wystawy figur woskowych oraz kina VR. Jest też Muzeum Wnętrz Mieszczańskich, które warto odwiedzić. Znajduje się w pięknej kamienicy Uphagena, w stylu rokoko. Możecie zobaczyć w jakim luksusie żyli bogaci mieszkańcy Gdańska w XVIII w. Najstarszym jest Oddział Muzeum Narodowego, łączący Muzeum Miejskie i Rzemiosł Artystycznych. Możecie podziwiać zbiory muzealne, których kolekcja składa się z kilku tysięcy rysunków, obrazów i rycin artystów, którzy tworzyli od XV do XIX w.