Dlaczego wietrzenie jest ważne?
Proces wietrzenia tunelu obniża temperaturę i wilgotność powietrza pod osłonami. Dzięki wietrzeniu utrzymuje się odpowiednie warunki dla danej rośliny, a co za tym idzie właściwe wietrzenie ma kluczowy wpływ na powodzenia uprawy i przekłada się na duże zyski. Moment wietrzenia możemy wykorzystać na wykonanie zabiegów wspierające właściwy rozwój roślin: odchwaszczanie, podlewanie i dokarmianie. Z doświadczeń na foliach ogrodniczych Lemar wiemy, jak dużą rolę gra wietrzenie.
Od czego należy uzależnić wietrzenie tunelu?
Wczesną wiosną wystarcza podnoszenie folii na szczytach, z kolei późną wiosną konieczne bywa całkowite zdejmowanie osłon foliowych w godzinach przedpołudniowych i ponowne zakładanie na 3 godziny przed zachodem słońca. Wietrzenie uzależnione jest nie tylko od pory roku, ale także od wymagań uprawianej rośliny i fazy jej rozwoju. Stosunkowo intensywnego wietrzenia wymagają rośliny takie jak: rzodkiewka, sałata, marchew, pomidor, papryka, natomiast mniej intensywnego: ogórek i melon. Słabiej wietrzy się tunel do wschodów roślin i w okresie przyjmowania się rozsady, natomiast silne wietrzenie jest konieczne w czasie intensywnego wzrostu.
Tunele foliowe z wietrznikami
Producenci oferują gotowe konstrukcje, które mogą posiadać boczne lub dachowe wietrzenie. Wietrzniki obsługuje się ręcznie za pomocą przekładni lub sterowanie odbywa się poprzez panel sterujący. Dostępne są tunele z jednostronnym bądź dwustronnym wietrzeniem bocznym. Drugim rozwiązaniem jest zastosowanie wietrznika górnego np. w postaci uchylnego okna dachowego. Doskonałym sposobem na uzyskanie dobrego wietrzenia tunelu jest także wybór konstrukcji z podwójnymi drzwiami.
Autor: Artykuł sponsorowany