Ruszyła realizacja projektu “Prawo do życia bez przemocy”. W Zielonej Górze za jego przeprowadzenie odpowiedzialny jest Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka. W zależności od modułu – lokalny czy regionalny – pomoże też Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.
Idea samego projektu jest bardzo prosta – chodzi o niesienie pomocy osobom dotkniętym przemocą. Zarówno tą fizyczną, jak i psychiczną. Osoby potrzebujące wsparcia będą mogły skorzystać z pomocy między innymi psychologów, doradców zawodowych oraz prawników. Co ciekawe – warsztaty poświęcone przemocy odbędą się także w przedszkolach i żłobkach.
W każdym zaangażowanym we współpracę powiecie ma funkcjonować również mobilny psycholog. Bo mówiąc o kryzysie chodzi nie tylko o przemoc domową. To również śmierć i samobójstwa, z którymi Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka także spotyka się w swojej działalności. Co ważne – projekt skierowany jest nie tylko do ofiar przemocy, ale też jej sprawców.
Projekt “Prawo do życia bez przemocy” będzie realizowany do końca września 2023 roku. Dodajmy, że według danych Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego z 2019 roku tylko w naszym regionie zarejestrowanych zostało ponad 6 i pół tysiąca osób dotkniętych przemocą.