1 maja we Wrocławiu nie skończył się tylko na biciu Gitarowego Rekordu Guinnessa. Impreza już drugi rok z rzędu łączy się z kultową 3-Majówką, dzięki czemu, po zmaganiach na rynku gitarzyści mogli odpocząć przy koncercie gwiazd. W Hali Stulecia i na deskach Pergoli zagrali Perfect, Sinfonity, Lao Che, Hunter i dwa legendarne składy zagraniczne: The Dead Daisies oraz Kreator. Poniżej rozmowy z muzykami.
Rynek
Thanks Jimi Festival to nie tylko bicie Gitarowego Rekordu Guinnessa. To także jedyna możliwość zobaczenia legend polskiej i zagranicznej sceny gitarowej w muzycznych projektach specjalnych. W tym roku u boku Leszka Cichońskiego – dyrektora artystycznego festiwalu nie zabrakło akcentu z ziemii Lubuskiej. Łukasz Łyczkowski to osoba doskonale znana zarówno wrocławskiej, jak i zielonogórskiej publiczności. Od kilkunastu lat na scenie możemy zobaczyć go w projekcie Jam Band oraz w macierzystym zespole „5 Rano”. Za sprawą jednego z telewizyjnych talentshow, miniony rok przyniósł w życiu wokalisty dużo zmian. Pomimo życiowych propozycji Łyczkowski został jednak u boku sulęcińskiej grupy, z którą obecnie po latach oczekiwań pracuje nad drugim krążkiem. Album ukaże się w kolejnych miesiącach.
Cały wywiad z artystą znajdziecie na naszym funpagu:
https://www.facebook.com/index96fm/videos/10160687403810657/
Więcej o tegorocznym rekordzie poczytacie tutaj.
Pergola i Hala Stulecia
Pierwszy dzień wrocławskiej 3- majówki można opisać jednym słowem: „Perfect”. Już w okolicach południa na rynku podczas tegorocznego Gitarowego Rekordu Guinnessa na scenie mogliśmy zobaczyć legendy polskiej sceny m.in. Ryszarda Sygitowicza – byłego gitarzystę zespołu Perfect, kompozytora i solistę. Muzyk na przestrzeni lat współpracował z artystami polskiej estrady, w tym m.in. Zbigniewem Hołdysem, Haliną Frąckowiak i Grzegorzem Markowskim, który również wsparł gitarową orkiestrę. W tym do repertuaru Gitarowego Rekordu Guinnessa dołączył również utwór zespołu Perfect – „Nie płacz Ewka”. Rockowa legenda rozpoczynała również koncert gwiazd na wrocławskiej Pergoli. Obok wymienionego wcześniej utworu nie zabrakło sztandarów w postaci: „Autobiografii”, „Idź Precz”, czy „Lokomotywa z ogłoszenia” jak i utworów powstałych w ostatnich latach np. rockowego”Droga Bez Łez”, czy refleksyjnego „Odnawiam Duszę”. W rozmowie z Dariuszem Kozakiewiczem zapytaliśmy o pracę nad ostatnim wydawnictwem zespołu, będącego pierwszym pełnogrającym albumem akustycznym z nowym repertuarem.
Perfect już wielokrotnie zapowiadał, że nie powróci do studia nagrywać kolejne płyty. Obietnicy jeszcze nie dotrzymał, co zaowocowało wydanym w 2016 roku wspomnianym albumem „Muzyka” z gościnnym udziałem Henryka Miśkiewicza i Andrzeja Jagodzińskiego. Jak będzie tym razem, czy grupa nie ma w planach kolejnych studyjnych nagrań?
Resztę rozmowy z Dariuszem Kozakiewiczem możecie usłyszeć poniżej:
Nie obeszło się bez zmian. Muzycy z gitarowej supergrupy w postaci The Dead Daisies postanowili zamienić się godzinami koncertów z grupą Hunter. Dzięki zamianie muzycy z zespołów taki jak : Thin Lizzy, Mötley Crüe, czy Whitesnake, ku radości fanów zaprezentowali się dwie godziny wcześniej. Na koncercie nie zabrakło utworów z najnowszego, 4. w dorobku grupy krążka “Bur It Down”, który ukazał się na początku kwietnia tego roku oraz sztandarów w postaci ”Long Way To Go”, czy “Midnight Moses”. Po koncercie nie zabrakło uścisków z fanami, wspólnych zdjęć i rozmów.
Bezapelacyjnie publiczność najlepiej bawiła się jednak na koncercie polskiej legendy – Huntera. Rano część zespołu- Michała Jelonka i Pawła 'Draka’ Grzegorczyka mogliśmy zobaczyć na wrocławskim rynku, podczas wspólnego wykonania „Kiedy Byłem Małym Chłopcem” z repertuaru Tadeusza Nalepy. Uczestnikom festiwalu przypadł go gustu jednak wieczorny występ muzyków z całym zespole we własnym repertuarze. Do tej pory grupa zagrała kilkanaście koncertów z okazji swojego 33-lecia. Do tej pory grupa nagrała 7 albumów studyjnych oraz 4 krążki koncertowe. Dyskografię zespołu zamyka płyta zatytułowana „NieWolnOść” z 2016 roku. W chwili obecnej Hunter zarejestrował już ślady perkusyjne na kolejne wydawnictwo studyjne, którego premiera przewidywana jest wakacje 2018 roku. Równolegle grupa pracuje także nad swoim pierwszym materiałem akustycznym. O tym, jak przebiegają pracę rozmawialiśmy z Piotrem Kędzierzawskim -gitarzystą zespołu.
Całość rozmowy znajdziecie ponizej:
Podczas 2 następnych dni zobaczymy między innymi Ayo, Kult, Krzysztofa Zalewskiego, Waglewski Fisz Emade, Organka, Nocnego Kochanka, Pidżame Porno, Jelonka, Me And That Man, Come, Vadera, Percival Schuttenbach w projekcie „Wild Hunt Live”, Grubsona, The Dumplings, Mikromusic, Dubioze Kolektiv, Ralpha Kaminskiego, Bokke, O.S.T.R. i Miuosha, Korteza, Bass Astral x Igo, Grubsona oraz Happysad.
Zobaczcie również fotorelację Marcina Fijałkowskiego z wczorajszych koncertów: