Głównym celem powstania warszawskiego było obalenie Niemców, a także ratowanie suwerenności, kształtu granicy wschodniej sprzed wojny oraz obrona przed stworzeniem w Warszawie władz państwowych narzuconych przez ZSRR. Istotną rolę w działaniach zbrojnych odegrał Tadeusz Bór Komorowski. Dziś śladem po tych wydarzeniach jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Powstanie 44 bez wątpienia należy do jednych z najistotniejszych wydarzeń końca wojny.
Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, zamieściła na swojej stronie internetowej oficjalny komunikat w rocznicę wybuchu Powstania:
Szanowni Państwo,
Drodzy Kombatanci Powstania Warszawskiego 1944,
zbliża się 69. rocznica bohaterskiego zrywu formacji zbrojnych Państwa Podziemnego i cywilnej ludności Warszawy w obronie godności i honoru nieujarzmionego miasta, naszej Warszawy.
Po pięciu latach niszczącego terroru, cierpieniach i ofiarach, po walce konspiracyjnej i przygotowaniach bojowych wybiła godzina „W”. Sześćdziesięciotrzydniowa wzniosła i tragiczna epopeja polskiej stolicy była ostatnią, podjętą przez struktury Państwa Podziemnego, możliwością podkreślenia woli utrzymania suwerenności i niepodległości.
Chcemy godnie i uroczyście uczcić te dni chwały i trudów,
w których tak ofiarnie uczestniczyliście.
Jako Prezydent m.st. Warszawy pragnę jak najserdeczniej zaprosić Państwa do udziału w obchodach 69. rocznicy Powstania. Oddajmy wspólnie hołd Poległym, chwilą zadumy uczcijmy tamte pamiętne dni…
Prezydent m.st. Warszawy
Hanna Gronkiewicz-Waltz
Rocznica zostanie uczczona także w Zielonej Górze. Wczoraj w autobusach MZK uczniowie Gimnazjum nr 1 oraz harcerze wykonywali pieśni powstańcze. Z kolei dziś o godz. 16:00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej odbędzie się wykład Andrzeja Toczewskiego pt.: „Prawdziwa historia Polski – Powstanie Warszawskie”.
Autor: Damian Łobacz