POLSKA I ŚWIAT:

Dziś świętujemy Dzień Babci, jutro Dzień Dziadka

Od dziadków można otrzymać bezinteresowną miłość, a także wiele się nauczyć. Z badań wynika, że wnuki najczęściej: prowadzą z nimi rozmowy, chodzą na spacery, uczestniczą w grach i zabawach. Zawdzięczają im też wspólne zajęcia, jak: pieczenie i gotowanie, prace w ogrodzie oraz oglądanie rodzinnych pamiątek i snucie niekończących się wspomnień.

Zwłaszcza babcie są zwykle postrzegane jako czułe i opiekuńcze. Ich podeszły wiek tradycyjnie jest kojarzony z mądrością życiową, choć powszechnie uważa się, że zbyt często rozpieszczają wnuki, pozwalając im na przysłowiowe "wszystko". Według psychologów, babcie mogą "rozpuszczać" najmłodszych, jednak wychowaniem dzieci powinni zajmować się rodzice.

Zdaniem wnuków, bez względu na to, czy babcia i dziadek są osobami starszymi, czy też w średnim wieku, mają zawsze wybaczające serce i zasługują na wdzięczność i szacunek.

W Polsce święto jest obchodzone od 1964 roku z inicjatywy tygodnika „Kobieta i Życie”.

Według badań opinii publicznej (CBOS) z ubiegłego roku, babci i dziadkowi zawdzięczamy przede wszystkim opiekę i wychowanie oraz poczucie, że jesteśmy kochani. Te wartości wymieniło na pierwszym miejscu 65 oraz 64 procent ankietowanych. W następnej kolejności znalazły się – znajomość dziejów rodziny i zasady moralne – po 57 procent, a także wiara, którą zawdzięcza dziadkom 54 procent badanych. Miłość ojczyzny – 38 procent oraz hobby – 25 procent. Materialne korzyści, jak mieszkanie czy spadek pojawiały się na końcu, i wspomniało o nich 6 procent respondentów. W porównaniu z podobnymi badaniami przeprowadzonymi w 2000 roku, wzrosła rola dziadków jako opiekunów wnuków. Wcześniej mówiła o tym mniej niż połowa respondentów, a w ubiegłym roku – 65 procent ankietowanych.

Tradycja obchodzenia Dnia Babci oraz Dnia Dziadka znana jest również w innych krajach, między innymi Niemczech i Stanach Zjednoczonych. W tym samym dniu co Polacy, Dzień Babci obchodzi się w Bułgarii i Brazylii, a w Hiszpanii – 26 lipca. We Francji jest to święto ruchome i jest obchodzone w pierwszą niedzielę marca. Z kolei w Japonii celebruje się Dzień Szacunku Dla Starszych, przypadający 14 września. Jest on również uznany za święto narodowe, wolne od pracy.

Autor: Paweł Hekman / IAR

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00