Muzeum Powstania Warszawskiego
Jedno z tych, których nikomu przedstawiać chyba nie trzeba. Interaktywne, nowoczesne, dokładnie odwzorowane na podstawie zdjęć dawnej Warszawy. Potrafi wzbudzić zainteresowanie nawet u osób nie interesujących się do tej pory historią. Zawiera kolekcję pamiątek filmy o powstańcach warszawskich z roku 1944. Obrazuje nie tylko militarne dzieje 63 dni walki, lecz również i codzienną część życia ludności cywilnej. Dzięki temu możliwe jest dotarcie do głównej grupy celowej, jaką jest młodzież.
Wstęp: 10-14 złotych.
Lokalizacja: Warszawa, Grzybowska 79
Muzeum Auschwitz-Birkenau
Zdecydowanie przodujące pod względem liczby odwiedzających muzeum w Polsce, uznane również na arenie międzynarodowej. Niestety, związane z ciemnymi kartami historii Państwa Polskiego. W latach 1940-1945 na terenie muzeum funkcjonował obóz koncentracyjny oraz obóz zagłady. Życie straciło w nim ponad milion osób. Dziś, można zobaczyć w jakich nieludzkich warunkach przyszło im żyć. Do zwiedzania udostępniono poobozowe bloki, baraki i wieże strażnicze. Na zapoznanie się z ekspozycją oraz zwiedzenie (jedynie pod opieką przewodnika) całego terenu obozu trzeba przeznaczyć ok. 3,5 godz.
Wstęp: bezpłatny.
Lokalizacja: Oświęcim, Więźniów Oświęcimia 20
Muzeum Lotnictwa w Krakowie
Jeden z niewielu obiektów w Polsce, które w swoich zbiorach posiadają eskponaty związane z lotnictwem polskim. Muzeum jest zlokalizowane na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. Liczba eksponatów to obecnie 200 maszyn, w tym: 176 samolotów, 22 szybowce, 7 śmigłowców oraz ponad 100 silników lotniczych. Rokrocznie w pierwszy weekend lipca muzeum organizuje również Piknik Lotniczy z pokazami akrobacji samolotowych.
Wstęp: normalny 14 złotych, ulgowy 7. We wtorki wstęp wolny.
Lokalizacja: Kraków, prof. Michała Życzkowskiego 39
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
Zbiory gnieźnieńskiego Muzeum są związane z polskim wczesnym średniowieczem oraz z historią Gniezna oraz jego okolic. To świetna okazja dla dzieci i młodzieży, aby zagłębić się w historię Polski. Można podziwiać między innymi wystawy stałe związane z bronią w dawnej Polsce, czy malowaną na płótnach historię rodu Piastów. Muzeum organizuje również wystawy czasowe. W roku 2013 są to: Gniezno pierwszą stolicą – Polska około roku 1000 oraz Kościoły romańskie Francji i katedry gotyckie Anglii.
Wstęp: od 7 do 10 złotych, niedziela – wstęp wolny.
Lokalizacja: Gniezno, Kostrzewskiego 1
Muzeum Browaru w Żywcu
Browar w Żywcu to jeden z pierwszych i najbardziej znanych w kraju. Został założony w 1856 roku przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga. Jednocześnie jest to największa i najbardziej nowoczesna placówka tego typu w Polsce. Odwiedzający mogą się w nim zapoznać z historią żywieckiego browaru, ale też jego współczesnością. Oferowane lekcje muzealne są oczywiście związane z historią browarnictwa na ziemiach polskich Muzeum umożliwia też konsumpcję piwa różnych gatunków.
Wstęp: 30 złotych, w cenę wliczona degustacja piwa lub 15 złotych dla niepełnoletnich.
Lokalizacja: Żywiec, Browarna 88
Autor: Materiał zewnętrzny