Tatry i ich walory
Wizyta w mieście pod Giewontem to okazja do podziwiania pejzaży, które zapierają dech w piersi – panorama widoczna z Gubałówki czy krajobraz Morskiego Oka to piękno Tatr w całej krasie. Przebywając w Zakopanem, mamy kontakt z przyrodą na każdym kroku – wystarczy wyruszyć na szlak, zostawić za sobą zabudowania. Sporą zaletą jest fakt, że Tatry są stosunkowo łatwo dostępne – liczne szlaki, ścieżki i kolejki umożliwiają górskie wędrówki także niedoświadczonym piechurom. Smaczku dodaje kapryśna, górska pogoda – krajobraz nigdy nie jest taki sam.
Za co cenimy Zakopane?
Miasto ma oczywiście wiele innych walorów – specyficznych dla tego właśnie regionu. Czym byłaby wizyta w Zakopanem bez wizyty na Krupówkach i skosztowania oscypka? Nigdzie nie smakuje on tak dobrze jak pod Tatrami. Jedynie w Zakopanem możemy zapoznać się ze stylem zakopiańskim i wyjątkową architekturą, którą miasto zawdzięcza Stanisławowi Witkiewiczowi. Zainteresowani powinni zajrzeć do Muzeum Tatrzańskiego, w którym można zapoznać się Zakopane chętnie odwiedzali ludzie kultury i sztuki – pozostawili po sobie dziedzictwo, które należy do największych walorów miasta. Tutaj tworzyli, a wyjątkowe pejzaże zakopiańskie były natchnieniem i inspiracją między innymi dla Witkacego, Karola Szymanowskiego czy Wojciecha Kilara.
Zakopane cenimy również bez wątpienia za spore zaplecze turystyczne –bazy noclegowe, ale także lokale gastronomiczne, w których skosztować można prostych, ale bardzo smacznych góralskich potraw (polecamy zwłaszcza kwaśnicę). Na pochwałę zasługują także wyciągi narciarskie, nowoczesne i spełniające oczekiwania najbardziej wymagających narciarzy. No i oczywiście Wielka Krokiew – to tutaj możemy na własne oczy zobaczyć skoki światowej czołówki.
Zakopane – noclegi i atrakcje dla każdego
Co ciekawe, moda na Zakopane zaczęła się już w XIX w. – to wtedy pojawiali się badacze Tatr i pierwsi turyści. Nie wszyscy wiedzą jednak, że początkowo do miasta przyciągały jego walory lecznicze – wyjątkowo czyste i zdrowe powietrze sprzyjało kuracjom układu oddechowego. Obecnie Zakopane słynie głównie ze swojego turystycznego zaplecza – baza aż 27 700 noclegów w całym mieście robi wrażenie. Najważniejsze jednak jest to, że bez względu na porę roku, miasto ma do zaoferowania wiele atrakcji, dlatego pensjonaty i hotele przez okrągły rok są wypełnione turystami. Każdy z nich dobierze dla siebie noclegi – Zakopane posiada propozycje dla każdego. Luksusowe apartamenty, wille w stylu zakopiańskimi czy zwykłe, przytulne schroniska – jest w czym wybierać.
Nowy Targ – konkurencja dla Zakopanego?
Zakopane niewątpliwie wiedzie prym jeśli chodzi o turystykę na Podhalu, ale na pewno na naszą uwagę zasługuje również Nowy Targ. To właśnie to miasto pełni rolę stolicy Podhala i jest głównym ośrodkiem handlowym i przemysłowym regionu. Zakopane nazywamy zimową stolicą Polski – do Nowego Targu należy tytuł historycznej stolicy Podhala. Jego początki sięgają już XIII wieku, zdecydowanie zasługuje więc na to określenie. Na korzyść dla rozwoju miasta działał handel – Nowy Targ leżał na szlaku prowadzącym do Węgier. Do tej pory jest silnym ośrodkiem gospodarczym.
Jakie atrakcje czekają na turystów w Nowym Targu?
Jest to miasto głównie dla entuzjastów aktywnego wypoczynku. To właśnie tutaj zaczyna swój bieg słynny spływ kajakowy im. Tadeusza Pilarskiego – jedna z najstarszych i największych imprez tego typu w Europie. Miasto jest także świetną bazą do uprawiania wielu sportów – turystyki pieszej, rowerowej, narciarskiej, kajakowej czy nawet ekstremalnej. Wszystko to w otoczeniu pięknej przyrody – Gorce, Jezioro Czorsztyńskie, a także położone w niedalekiej odległości cztery parki narodowe (Gorczański Park Narodowy, Tatrzański Park Narodowy, Babiogórski Park Narodowy i Pieniński Park Narodowy) sprzyjają rozwojowi turystyki w Nowym Targu. Wrażenie na odwiedzających zrobi na pewno spory rynek, na który niegdyś zjeżdżała cała ludność Podhala. Ma on powierzchnię aż 1.5 ha, a na jego środku znajduje się ratusz. Jeśli szukamy więc odmiany od Zakopanego, cenimy wypoczynek w ciszy, to może warto zdecydować się na wycieczkę właśnie do historycznej stolicy Podhala?
Małe miasteczka także zasługują na uwagę
Zakopane i Nowy Targ to oczywiście nie jedyne miasta, które warto odwiedzić na Podhalu. Jeśli mamy możliwość, powinniśmy zwiedzić także wsie i mniejsze miejscowości. Jedną z nich jest Białka Tatrzańska. Narciarze na pewno będą się tam świetnie bawić – miejscowość jest jedną z najszybciej rozwijających się wsi w okolicy Zakopanego. Świadczą o tym na pewno nowoczesne wyciągi narciarskie, jednak sporo turystów wybiera się do Białki, by skorzystać także z kompleksu basenów termalnych Bania.
Jeśli preferujemy bliski kontakt z przyrodą, na pewno powinniśmy wybrać się do Bukowiny Tatrzańskiej, położonej pod samymi Tatrami. A kiedy interesujemy się przy tym kulturą, miejscowość jest strzałem w dziesiątkę. To tutaj stykają się między sobą trzy folklory: podhalański, spiski i romski. Podobnie jak w przypadku Białki Tatrzańskiej, w Bukowinie także dobrze bawić się będą narciarze (aż 22 wyciągi!) i fani basenów termalnych. Na podkreślenie zasługuje fakt, że w granicach gminy Bukowina dobrze poczują się także entuzjaści wspinaczki – na jej terenie jest aż 300 tras wspinaczkowych.
Nadal mało Wam atrakcji? Poronin, Małe Ciche, Murzasichle – każda z tych miejscowości oferuje nam noclegi, trasy narciarskie, szlaki górskie i rowerowe. Nie warto ograniczać się tylko do jednej miejscowości – przyroda na Podhalu jest tak urzekająca, że powinniśmy starać się zobaczyć jak najwięcej.
Autor: Artykuł sponsorowany