Celem konferencji była dyskusja na temat przeciwdziałania różnym formom przemocy wobec kobiet w naszym regionie. Jeszcze przed obradami rozmawialiśmy z dr Agnieszką Opalińską, organizatorką przedsięwzięcia. Jej zdaniem dzisiejsze spotkanie przyniesie wymierne korzyści dla lubuskich pań. – Jest to spotkanie osób szczególnie zainteresowanych tematem, ale będzie te z coś dla wszystkich. Będzie to broszura, którą każdy będzie mógł posiadać, którą każda kobieta będzie mogła nosić w torebce i w razie sytuacji kryzysowych skorzystać z pomocy, z numerów, które się tam znajdują – wyjaśnia Agnieszka Opalińska, pełnomocnik Marszałka Województwa ds. równości.
– Sytuacja rzeczywiście jest niepokojąca – przyznaje Małgorzata Mejza z Towarzystwa Rozwoju Rodziny w Zielonej Górze. Jej zdaniem niektóre kobiety szukają pomocy. Większość jednak nie ma, bądź nie wie do kogo się zwrócić. – Mnie zawsze przeraża taka statystyka, że kobiety, które żyją w rodzinach, gdzie jest alkohol wychodzą z tych związków średnio dopiero po 11 latach – przestrzega nasza rozmówczyni.
Dzięki broszurze, która powstanie w wyniku dzisiejszego spotkania, ta sytuacja ma się zmienić. Dodajmy jeszcze, że wśród zaproszonych ekspertów poza Małgorzatą Mejzą znajdują się także dr Halina Borcz z Zakładu Pedagogiki Społecznej Uniwersytetu Zielonogórskiego czy nadkom. Małgorzata Barska – kierownik Policyjnej Izby Dziecka.
Autor: Karol Tokarczyk