Raz na 3 lata kobiety w wieku od 25 do 59 lat mogą skorzystać z bezpłatnego badania cytologicznego. Prowadzą je poradnie ginekologiczno-położnicze, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zgłaszalność na badania wciąż jest jednak bardzo niska, a co za tym idzie – wiele pań jest diagnozowanych zbyt późno.
Ankieta przeprowadzona na zlecenie lubuskiego oddziału NFZ wykazała, że 78% kobiet regularnie wykonuje cytologię. Lubuszanki wciąż jednak boją się tego, jaki będzie wynik badania. Tymczasem trzeba pamiętać, że im wcześniej wykryte zmiany, tym większa szansa na przeżycie.
W bardzo wczesnej postaci (raka szyjki macicy – przyp. red.) jest 95% przeżywalności pięcioletniej – tym się mierzy wyleczalność. Natomiast jeżeli to jest trzeci stopień, już bardzo zaawansowany, czy jeszcze bardziej – czwarty, to przeżywalność sięga 10%.prof. Jana Skrzypczak, konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii i położnictwa
Jak uważa prof. Zbigniew Izdebski, seksuolog, problemem jest niedostateczna edukacja prozdrowotna dzieci i młodzieży, która przekłada się na zaniedbanie zdrowia w dorosłym życiu.
Nie mówimy dobrze w szkole o problemach zdrowotnych dziewcząt i chłopców. Nie mówimy, w sensie prozdrowotnym, o problemach kobiet i mężczyzn. I to przenosi się na nasze życie i postawy. Dlatego też bardziej utożsamiałbym te zaniedbania z kiepską świadomością.prof. Zbigniew Izdebski
Ankietę NFZ-u na temat programu profilaktyki raka szyjki macicy wypełniło ponad tysiąc kobiet. Większość z nich deklaruje, że ma wyższe wykształcenie.