W związku ze zmianami dotyczącymi PKP, wszystkie przejazdy kolejowo-drogowe, które nie znajdują się czterech najwyższych kategoriach mogą zostać zamknięte. Jak ustosunkowują się do tego samorządowcy w gminach, w których takie się znajdują?
PKP zwróciło się do gmin naszego województwa, że jeśli nadal chcą przejazdów kolejowo-drogowych, które nie znajdują się w wyżej wspomnianych kategoriach, mają dwa wyjścia. Pierwsze polega na przekształceniu przejazdów i dróg wewnętrznych na drogi publiczne. Drugie to podpisanie umowy z PKP. Jeżeli samorządowcy nie skorzystają z żadnego – przejazdy zostaną zlikwidowane.
Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego nie zgadza się na żadną z propozycji. Poniżej znajdziecie fragmenty oficjalnego stanowiska ZGWL, w których odnajdziecie uzasadnienie tej decyzji.
– W pierwszej kolejności należy podnieść, że nie znajduje żadnego oparcia w przepisach omawianego rozporządzenia teza, zgodnie z którą w terenie mogą pozostać jedynie przejazdy kolejowo-drogowe kategorii A-D na skrzyżowaniach z drogami mającymi status drogi publicznej, a przejazdy kategorii F na skrzyżowaniach z drogami wewnętrznymi muszą zostać zlikwidowane.
– Ponadto, w przywołanym przez PKP §12 rozporządzenia brak jest normy obligującej do zawarcia umowy w przedmiocie użytkowania przejazdu kolejowo-drogowego i przejścia zlokalizowanego na drodze wewnętrznej, jako warunku istnienia takiego przejazdu.
– Należy również zwrócić uwagę, że wskazania przez PKP w istocie bezpodstawna groźba likwidacji wszystkich przejazdów kolejowo-drogowych i przejść na drogach wewnętrznych niesie za sobą poważne konsekwencje społeczne. Omawiane przejazdy niejednokrotnie stanowią jedyną lub najkrótszą drogę umożliwiająca komunikację z polami uprawnymi, szpitalami, czy komendami straży pożarnej i innymi instytucjami. Przerwanie tego kanału komunikacyjnego spowoduje, że mieszkańcy, karetki pogotowia, czy wozy bojowe straży pożarnej, aby dojechać do niektórych części gmin, będą zmuszone pokonać o wiele dłuższą odległość, co nie tylko drastycznie zakłóci funkcjonowanie lokalnych społeczności, ale może stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców, jak również ich życia i zdrowia.
Całe stanowisko Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego oraz przybliżenie postulatów PKP znajdziecie tutaj.