LUBUSKIE:

Lubuska ziemia kryje miedź

Obszar koncesji Mozów 1 pochodzi od nazwy najbogatszego pod względem zasobności w miedź i srebro otworu wiertniczego Mozów wykonanego w latach 90. ubiegłego wieku przez PGNiG w rejonie Sulechowa na północ od Zielonej Góry. Firma PGNiG w ramach poszukiwania węglowodorów wykonała szereg otworów wiertniczych w omawianym regionie. Tylko część otworów osiągnęła odpowiednią głębokość, by móc stwierdzić i zbadać w nich zawartość metali.

W wymienionym otworze pierwsze wstępne pomiary zasobności w metale wykonał zespół pod kierownictwem prof. dr hab. Stanisława Speczika (Miedzi Copper) oraz dr hab. prof. PIG-BIP Sławomira Oszczepalskiego (Państwowy Instytut Geologiczny). Uzyskane bardzo pozytywne wyniki badań pozwoliły na wyznaczenie rozległego obszaru o znaczeniu perspektywicznym obejmującym 200 km2.
Dopiero w ostatnich dwóch latach działania prowadzone przez spółkę Mozów Copper, polegające na szczegółowym opracowaniu modelu prognostycznego złoża miedzi Mozów 1 oraz oszacowaniu zasobności na poziomie 40 mln ton miedzi oraz 60 tysięcy ton srebra, pozwoliły na podjęcie działań prowadzących do rozpoznania obszaru zasobnego w kruszce za pomocą prac geofizycznych oraz wiertniczych.

Obecnie prowadzone prace kwalifikowane są do pierwszego etapu szczegółowego rozpoznania i udokumentowania złoża miedzi i srebra na obszarze koncesji Mozów 1. Na pierwszy etap prac zaplanowane zostało wykonanie 2 wierceń w okolicy Sulechowa i Zielonej Góry następnie 4 kolejnych wierceń w równomiernej siatce wierceń pozwalającej na udokumentowanie najbogatszej części złoża o zasobności kilkudziesięciu milionów ton miedzi. Dalsze prace będą polegały na rozpoznaniu i okonturowaniu złoża w jego skrajnym zasięgu. Drugi etap prac rozpoznawczych jest uzależniony od powodzenia pierwszego i może zakładać wykonanie kilkunastu dodatkowych otworów wiertniczych.
Prace pierwszego etapu rozkładają się na 18 miesięcy obejmujących rok bieżący i przyszły. W roku 2013 planowane jest w rejonie Zielonej Góry wykonanie dwóch pierwszych rozpoznawczych otworów wiertniczych. Równolegle do rozpoznania złoża w koncesji Mozów 1 prowadzone będą prace na koncesji Sulmierzyce, Borzęcin oraz Janowo uzyskując w sumie 17 otworów wiertniczych.
Złoże Mozów mimo dużej głębokości zalegania (ponad 2000 m) posiada bardzo wysokie zasoby miedzi i srebra oraz zajmuje obszar około 200 km2, dorównując, a czasem nawet przewyższając swoimi parametrami zasoby posiadane przez KGHM. Fakt bardzo bogatej mineralizacji jest głównym atrybutem do rozpoczęcia prac wiertniczych.

Autor: Źródło: Lubuskie.pl

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00